Saddam’ın silahlarına inanmamış Can'ından olmuş

Geçtiğimiz Çarşamba günü Tony Blair’ın Chilcot Soruşturmaları heyeti önünde yaptığı açıklamaları basına yansıdı. Ancak, Daily Mail’in haberine göre Blair açıklama yapmadan hemen önce alınan başka bir karar vardı. Saddam Hüseyin’in savaş sebebi sayılan silahları olduğuna inanmayan Birleşmiş Milletler silah denetçisi Dr. David Kelly’inin şaibeli ölümüyle ilgili detaylar 70 yıl boyunca gizli kalacaktı.

Giriş Tarihi: 9.7.2016 09:20
Saddam’ın silahlarına inanmamış Can'ından olmuş

BBC tarafından kaynak gösterildiği bir haberin ardından, Kelly'nin cesedi 2013 Temmuz'unda Oxfordshire'daki evinin yakınlarındaki ağaçlık alanda bulunmuştu. Habere göre, Kelly İngiliz hükumetinin Saddam Hüseyin'in 45 dakika içinde harekete geçirilebilecek bir kitle imha mühimmat deposu bulunduğu iddiası hakkında araştırma yapıyordu.

ÖLÜM DOSYASININ 70 YIL BOYUNCA GİZLİ KALMASINA KARAR VERİLDİ

İddiaya göre, Dr. Kelly skandalının soruşturmasına başkanlık eden Lord Hutton, otopsi raporları ve gün yüzüne çıkmamış diğer kanıtlar da dahil olmak üzere her türlü tıbbi bilginin sızmasını bizzat engelledi ve dosyanın 70 yıl boyunca gizli kalmasına karar verdi. Bu hamleyle, Dr. Kelly'ninintihar ettiğine dair daha önce ortaya atılan iddia yeniden tartışmaya açılmış oldu.

"DAVİD KELLY'NİN ÖLÜMÜNDE 70 YILLIK GİZLİLİK KARARINI GEREKTİREBİLECEK NE OLABİLİR?"

Konu üzerinde çalışan Dr. Michael Powers "David Kelly'nin ölümünde 70 yıllık gizlilik kararını gerektirebilecek ne olabilir?"diyerek kaygılarını dile getirdi. Tony Blair'ın talimatı ile Lord Hutton'ın 2004'te yazdığı rapora göre Dr. Kelly el bileğini kör bir bahçe bıçağı ile keserek intihar etmişti.

IRAK'TAKİ SORUMLULUKTAN KAÇMAK İÇİN BU ÖLÜMÜN GERÇEK SEBEBİ ÖRTBAS EDİLDİ

Pek çok uzmana göre hükümet silah denetçisi Dr. Kelly'nin adını sızdırarak itibarını zedeleme girişiminde bulunmuş olmasına rağmen, herhangi bir sorumluluktan kaçmak için bu şaibeli intiharı bir örtbas aracı olarak kullanmıştı.

YAKINLARI 70 YIL İÇİNDE ÖLMÜŞ OLACAKLAR!

Normalde otopsi kurallarına göre akrabalar ve ilgili kişiler raporun bir kopyasını görme ve diğer belgeleri inceleme hakkına sahip. Ancak, Lord Hutton'ın belgelere gizlilik kararı söz konusu kişilerin 70 yıl sonrasına, muhtemelen ölmüş olacakları bir tarihe, kadar belgeleri görmesini engellemiş oldu.

Adalet Bakanlığı ise Hutton'ın bu girişimi ile ilgili herhangi bir yasal gerekçe gösteremedi.

"ULNAR ATARDAMARI ÇOK KÜÇÜK OLDUĞUNDAN ÖLÜME SEBEBİYET VERECEK DERECEDE KESİLMESİ OLDUKÇA GÜÇ"

Hutton davası ile ilgili kampanya yürüten Oxfordshire Bölge Konseyinden bir grup doktorun yazdığı mektup, rapor üzerindeki kısıtlama hamlesini ortaya çıkardı. Doktorlara göre Hutton'ın, Dr. Kelly'nin aşırı dozda ağrı kesici aldıktan sonra kendi bileğini kestiği iddiası akla yatkın değil. Çünkü, ulnar atardamarı çok küçük olduğundan ölüme sebebiyet verecek derecede kesilmesi oldukça güç. 12 sayfalık raporda, doktorlar Dr. Kelly'nin atardamarındaki kanamanın ölüme sebebiyet verecek kadar yoğun ve hızlı olmasını oldukça düşük bir ihtimal olduğunu belirterek, soruşturma kapsamında görev yapan savcıların otopsi raporlarına ulaşarak uzmanların kaygılarına açıklık getirmesini önerdiler.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Saddam’ın silahlarına inanmamış Can'ından olmuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz