Kara isyan yayılıyor

ABD’de iki siyahi gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar 10’dan fazla eyalete yayıldı. Atlanta’da göstericiler ‘olayları görmeyen’ CNN binasını basarken, birçok kentte polise saldırılar da sürdü.

Giriş Tarihi: 10.7.2016 11:53
Kara isyan yayılıyor

ABD'de geçen hafta içi Salı günü Alton Sterling, Çarşamba günü de Philando Castile adlı siyahî gençlerin polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar ülkenin dört bir yanına yayılıyor. ABD medyasının 'iç savaş' olarak nitelediği kanlı olaylara da neden olan protestolar Cuma günü 10'dan fazla eyalete yayıldı. Atlanta, California, Arkansas, Georgia, New York, Washington ve Louisiana başta olmak üzere 10'dan fazla eyalette göstericiler, "Siyahların hayatı önemlidir" (Black Lives Matter) sloganları atarak ve "ismimi sosyal medya hesaplarında görmek istemiyorum", "Adalet yoksa barış da yok" yazılı pankartlar taşıyarak sokağa çıktı.

CNN'E BASKIN

Protestolardan elbette en çok nasibini alan ABD tarihinin ilk siyahî Başkanı olan Barack Obama'ydı. Başkent Washington'da yüzlerce kişi siyahî gençlerin öldürülmesini Beyaz Saray'ın önünde toplanarak protesto etti. Illinois eyaletinde de göstericiler Obama'nın eskiden yaşadığı evin önünde toplandı. Yere yatıp ölü taklidi yaparak olayları protesto eden göstericiler, polisler ile siyahlar arasında alevlenen şiddeti durdurmak için adım atılmasını istedi. Atlanta'da ise binlerce gösterici kent merkezinde trafiği durdurdu ve olayları görmeyen CNN binasına yürüdü. Eylemciler, ellerinde "Uyuma, uyanık kal" pankartları taşıyarak CNN'i protesto etti.

SALDIRILAR SÜRDÜ

Göstericiler Atlanta'da olduğu gibi New York ve Philadelphia'da da yolları kapattı. Polis, Phoenix'deki gösterilerde eylemcilere biber gazı ile müdahale etti. Öte yandan Tennessee, Georgia ve St. Louis'te polise yönelik saldırılar devam etti. Georgia'da 911, arayan bir kişi polisi pusuya düşürerek ateş etti. Hem polis hem de saldırgan yaralandı. Tennessee'de ise otoyolda silahlı saldırı sonucu bir polis öldü 3 kişi yaraladı. Saldırganın 37 yaşındaki Lakeem Keon Scott olduğu açıklandı. Olaylar nedeniyle saldırı korkusu yaşayan beyazların da silahlandığı bilgisi geldi.

Obama Dallas'ı ziyaret edecek

ABD Başkanı Barack Obama, gelecek hafta, 5 polisin keskin nişancı saldırısıyla hayatını kaybettiği Dallas kentini ziyaret edecek. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Obama'nın, Avrupa ziyaretini kısa keserek Belediye Başkanı Mike Rawlings'ten gelen davet üzerine Dallas'a gideceği belirtildi. NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Polonya'da bulunan Obama Polonya'dan İspanya'ya geçecek ama buradaki ziyaretini kısa kesecek.

Atlanta'da bir siyahi asılmış bulundu

ABD'de Atlanta şehrinde dün siyahi bir erkek ağaca asılmış şekilde bulundu. Bu gelişme, Klu Klux Klan (KKK) tartışmalarını yeniden başlattı. Yetkililer bunun bir intihar olabileceği üzerinde dururken, çevre sakinleri ABD'deki beyazların ırkçı örgütü Klu Klux Klan (KKK) üyelerinin bundan sorumlu olduğunu iddia etti. Sosyal medya üzerinde yapılan tartışmada ise birçok kişi aynı parkta KKK üyelerinin el ilanları dağıttıklarını belirtti. Atlanta Valisi Kasim Reed de yaptığı açıklamada, tartışmaların doğruyu yansıtmadığını kaydetti.

Micah'ın terör bağlantısı yok

Dallas'ta Perşembe akşamı protestolar sırasında keşkin nişancı saldırısıyla beş polisi öldüren Micah Xavier Johnson'un eylemi tek başına gerçekleştirdiği açıklandı. ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, Dallas saldırganının eylemi "yalnız başına gerçekleştirdiğini" açıkladı. Johnson, düzenlediği basın toplantısında "tek bir saldırganın söz konusu olduğunu" ve "herhangi bir uluslararası terör bağlantısı olmadığını" vurguladı. Bir garajda polisin yönlendirdiği uzaktan kumandalı robotun taşıdığı bomba ile öldürülen Micah'ın, evinde yapılan aramada, bomba yapımında kullanılan birçok malzemenin, balistik yeleklerin, tüfeklerin ve çok sayıda mühimmatın ele geçirildiği bildirildi. 25 yaşındaki saldırganın ABD orusunda ihtiyat askeri olduğu açıklanmıştı.

STAR

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara isyan yayılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz