Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD'de olanların izahı yok

Varşova'da düzenlenen NATO Zirvesi sonrası dönüş yolunda gazetecilerle görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika'da polis şiddeti nedeniyle ölen siyahi vatandaşlarla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın NATO zirvesindeyken ABD'de yaşanan olaylarla ilgili "Hayra alamet bir gelişme değil. 7 ay içinde sivil ölümleri, 560'ı aşmış durumda. Bunların da izahı olmaz. Bana göre savunmasız insanların öldürülmesi kategorisine girer" dedi.

Giriş Tarihi: 11.7.2016 11:38
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD'de olanların izahı yok
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Varşova dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD'de yaşanan sivil ölümleri, yükselen polis şiddeti, yabancı düşmanlığı ve dünyanın diğer bölgelerine de yansıyan ırkçılık konusu ile ilgili değerlendirilmelerinin sorulduğu soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hayra alamet bir gelişme değil. 7 ay içinde sivil ölümleri, 560'ı aşmış durumda" şeklinde cevap verdi. Erdoğan konuyla ilgili değerlendirmesne şöyle devam etti:
Bu sancıların kaynağında ne yatıyor, ne oluyor, ne bitiyor onu bilemem. Bunun analizinin iyi yapılması lazım. Bütün bunlar, dünyadaki bu mevcut gelişmeler karşısında, başta tabii biz siyasiler olmak üzere çok daha hassas çok daha dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor. Terörist ile sivili ciddi bir şekilde ayırt etmemiz gerektiğini ortaya koyuyor. Polis birçok yetkilerle donatılmalı, güvenlik güçleri birçok yetkilerle donatılmalı, onların da geleceğini düşünmek lazım elbette. Ama böylesi sınırsız bir yetki tabii ki olamaz. Siz bir insanı yere yatırıyorsunuz, ondan ehliyetini göstermesini istiyorsunuz, o da silahının cebinde olduğunu söylüyor, buna rağmen onu yerde yatarken elleri kelepçeli olduğu halde öldürüyorsunuz.

"ABD'DE OLANLARIN İZAHI YOK"

Aynı şekilde daha sonra yine yaşanan olaylar, bunların da izahı olmaz. Bana göre savunmasız insanların öldürülmesi kategorisine girer. Mesela, bir diğer olayda eşinin yanında, direksiyon başındaki vatandaşı öldürüyorsun. Bu tür eylemlerin izahı olmaz.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD'de olanların izahı yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz