Gazze’nin elektriği Türkiye'den

Türkiye, İsrail'le normalleşme sürecinin ardından Gazze'nin elektrik ve altyapı ihtiyacının karşılanması için çalışmalara başladı. Bölgeye giden bakanlık yetkilileri detaylı çalışma yürütüp yapılacaklar hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a rapor sunacak.

Giriş Tarihi: 11.7.2016 17:20 Güncelleme Tarihi: 11.7.2016 17:20
Gazze’nin elektriği Türkiye'den

BAKAN ALBAYRAK GAZZE'DE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme sürecinin ardından, bölgenin elektrik ve altyapı ihtiyacının karşılanması konusunda temaslarda bulunmak üzere Gazze'ye gitti.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, Gazze'nin elektrik sorunuyla ilgili detaylı çalışma yapacak olup, dün bölgeye ulaşan heyet, Filistin hükümeti, İsrail makamları ve Gazzeli yetkililerle görüşecek.

ÜST DÜZEY YETKİLİLER DE ORADA

Üst düzey bürokratların yanı sıra Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ), TürkiyeElektrik İletim AŞ (TEİAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) yetkililerinin de yer aldığı heyet, dönüşte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a, bölgedeki enerji ve altyapı ihtiyaçları konusunda üretim, iletim ve dağıtım alanlarını içeren kısa, orta ve uzun vadede yapılabileceklerle ilgili kapsamlı bir rapor sunacak.

ÖZEL SEKTÖR DE SORUMLULUK ALACAK

Bakan Albayrak'ın bu raporu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu'na sunmasının ardından, Türkiye'nin Gazze'de yapılacaklar konusunda izleyeceği yol haritası belirlenecek. Gazze'nin enerji ihtiyacının karşılanması üretim, iletim ve dağıtım alanlarında tecrübeli özel sektör temsilcilerinin de sorumluluk üstlenmeye hazır oldukları belirtiliyor.

Türkiye-İsrail ikili ilişkilerinin normale dönmesi hakkındaki mutabakat, 26 Haziran Pazar günü Roma'da sonuçlandırıldı. Buna göre, İsrail'in Türkiye'nin Gazze'deki altyapı ve insani duruma yönelik çabalarını benimsemesinin ardından, bu konudaki girişimler hız kazandı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze’nin elektriği Türkiye'den
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz