ABD ile Irak Kürt yönetimi arasında tarihi imza

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilk kez Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile askeri işbirliği protokülü imzaladı. DAEŞ'e karşı savaş bitene dek uygulanması beklenen protokole göre ABD, Peşmerge güçlerine askeri ve maddi destek verecek.

Giriş Tarihi: 12.7.2016 17:55
ABD ile Irak Kürt yönetimi arasında tarihi imza

Irak'taki Kürt internet sitelerinde yer alan habere göre, ABD ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında ilk kez imzalanan askeri işbirliği protokülü imza töreni, Bölge Başkanı Mesut Barzani'nin karargahının bulunduğu Erbil'in Selahattin İlçesi'nde yapıldı.

İMZALAR ATILDI, DAEŞ'E KARŞI SAVAŞ BİTENE DEK...

Askeri işbirliği protokülünü ABD adına ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Elissa Slotkin ve Bölgesel Kürt yönetimi adına ise Savunma Bakanı Kerim Sincari imzaladı. Mesut Barzani'nin de hazır bulunduğu törende imzalanan işbirliği protokolüne göre ABD, Peşmerge güçlerine DAEŞ'e karşı savaş bitene dek askeri ve maddi destek verecek.

ABD İLAVE ASKER GÖNDERECEK

Dün Bağdat'ı ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'in akşam saatlarinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'yi telefon ile aradığı ve görüşmede ABD'nin Musul operasyonu için 560 ilave asker daha göndereceğinin kararlaştırıldığı belirtildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD ile Irak Kürt yönetimi arasında tarihi imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz