Başbakan Binali Yıldırım: Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak

Ak Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Grup toplantısında Kurban Bayramı tatili ile ilgili de son noktayı koyan Başbakan Yıldırım "Kurban Bayramı'nda tatil 9 gün olacak" dedi.

Giriş Tarihi: 12.7.2016 12:28 Güncelleme Tarihi: 12.7.2016 13:42
Başbakan Binali Yıldırım: Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak

AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan 'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

YAKASINDAKİ ÇİÇEĞİN ANLAMINI AÇIKLADI

Bundan 21 yıl önce Srebrenitsa Katliamı yaşandı. Az önce bir genç kızımızın, kardeşlerimizin yakamıza taktığı çiçekle bir şey hatırlatıyor. Srebrenitsa Soykırımı unutulmasın diye bu çiçekleri hazırlanıyor, insanlık ayıbı bu katliamı bütün dünyaya hatırlatıyor. Bu çiçek şunu hatırlatıyor. Boşnak anneleri unutulmasın, Srebrenitsa unutulmasın diye, her yıl 11 Temmuz'da bu insanlık ayıbını dünyaya hatırlatmak için takıldı. Bosna'nın bilge kralı İzzetbegoviç ne yaparsanız yapın soykırmı unutmayın unutturmayın dedi. Srebrenitsa Katliamı, en büyük insanlık dramıdır. Bunları hatırlayacağız. Dün Bosna'da yaşananlar bugün Suriye'de yaşanıyor.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ'NDEN 9 GÜNDE 1 MİLYONDAN FAZLA VATANDAŞ YARARLANDI

Bayramdan önce Osmangazi Köprüsü'nü açtık. 9 günde 1 milyondan fazla vatandaş bu konfordan yararlandı. Köprü hem hayat kurtardı, hem zaman kurtardı. Arefe günü Bakanlar Kurulu'nda bir ilki gerçekleştirdik, millete açtık. Canlı yayında ne konuşuluyor milletimiz gördü. Bugün bir müjdeyi milletimizle paylaştık.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDAN REKOR UÇUŞ

Bu mlleti tanımayanlar bir kez daha anladı. Atatürk Havalimanı tarihinin rekor uçuşunu gerçekleştirdi. Brüksel'deki saldırıdan sonra havalimanı 10 gün açılmadı. Türkiye'de aynı gece her şey normale döndü.

HEM RUSYA HEM DE İSRAİLLE İLİŞKİLERİMİZ DÜZELDİ

Hükümet programını açıklarken söyledik. Komşularımızla aramızı düzelteceğiz dedik ve hem Rusya ile hem Suriye ile ilişkilerimiz açısından önemli adımlar attık. İsrail mutabakatıyla ilgili ileri geri laf edenler var. Eğer Gazze'de perişanlık içinde dünyaya kapalı yaşayan kardeşlerimize faydamız olacaksa mutabakata varız.

MUTABAKAT BU HAFTA MECLİS'TE

Gazzeli vatandaşlarımıza bir faydamız olacaksa tabii ki mutabakat yapabiliriz. 3 şartımız vardı. ilk şartımız Mavi Marmara nedeniyle özür dilenmesiydi.. Bu şartımız gerçekleşti. ikinci şartımız Mavi Marmara mağdurlarına tazminat ödenmesiydi. Bu şartımız da gerçekleşti. Diğer şartımız da Gazze'deki abluka ile ilgiliydi. Çok çetin mücadeleler neticesinde bu şartımız da gerçekleşti. Mutabakat ilk semeresini bayram sevinci olarak Gazze'de gösterdi. Bu mutabakat bu hafta meclise gelecek. İsrail ile uzun zamandan beri var olan anlaşmazlıklar da bir ölçüde normalleşmiş olacak. Bundan sonra bölgede dostluklarla bölgenin gelişmesi sağlanacaktır. Bu anlaşma İsraille sınırlı kalmayacak bölge ülkeleri ile daha sağlam ilişkiler kuracağız, dostluklarımızı artırmaya devam edeceğiz. Keza Rusya ile süren anlaşmazlık da sona ermiş ve ilişkilerimiz normale dönmüştür. Ve süratle turizm alanında iş birliklerine gidilmiştir.

KURBAN BAYRAMI MÜJDESİ

Yollarımız, havaalanlarımız Ramazan Bayramı boyunca doldu taştı. İç turizm gelişti, dış turizmdeki eksiğimizi bu şekilde kapatmış olduk. İnsanlar otellerde yer bulamadı, sahillerde, çadırlarda yattılar. Aynı şey Kurban Bayramı'nda da olacak. Kurban Bayramı'nda da uzun tatil daha yapacaksınız. Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak. Bayram tatilini birleştireceğiz.

GELİN TÜRKİYE İÇİN BİRLİKTE KAFA YORALIM

Mecliste işler istediğimiz hızda gitmiyor. Muhalefet partilerinin tabii ki muhalefet yapmak gibi bir görevi var. Buna söyleyecek bir şeyimiz yok ancak istiyoruz ki iktidara bu yanlış şöyle yapın diyin! Her şey de yanlış olmaz ki kardeşim. Cümle alem gördü bütün dünya gördü siz hala görmediniz. Dostluk elimizi muhalefet partilerine de uzatıyoruz. Gelin Türkiye için kafa yoralım.

TBMM İÇTÜZÜĞÜ İÇİN MUHALEFETLE GÖRÜŞÜLECEK

AK Parti Grubu olarak, bu hafta içinde, Meclisin daha verimli çalışabilmesi için TBMM İçtüzüğü değişikliği konusunda diğer siyasi parti gruplarıyla görüşeceklerini, bir mutabakat oluşacağını ümit ettiğini söyledi.

SAĞLIK ALANINDA YAPILAN YATIRIMLAR

16 Büyük Şehir Hastanesinin inşaatı devam ediyor. Mersin ve Yozgat'ta hastaneler bu yıl açılacak. Hava ambulans sistemini Türkiye'de kurduk. Artık özel hastaneler dahil olmak üzere acil ve yoğun bakım gerektiren hastalardan ücret alınmıyor. Koruyucu hekimlik hastalıkların azalması demek onun için aile hekimliğine büyük yatırım yaptık. Hamdolsun sonucunu da aldık. 37 milyon işçi ve emekli ailesinin bütün sağlık kuruluşlarından istisnasız hizmet almasının yolunu açtık.

Dünyanın DAEŞ'ten haberi yokken 2011 yılında Türkiye, dünyanın başına bela olacak yeni bir örgütün doğduğunu dünyaya duyurduk. Şüphelileri 144 ülkeye bildirdik. Öyle laf olsun torba dolsun diye söylediğiniz sözler gün gelir başınıza bela olur.

MUHALEFETİN DAEŞ İDDİALARI

PKK ve DAEŞ ile ilgili yapılan oylamada neden muhalefet partisi hayır oyu verdi. Önce bunu açıklasınlar. Dünyanın DAEŞ'ten haberi yokken 2011 yılında Türkiye, dünyanın başına bela olacak yeni bir örgütün doğduğunu dünyaya duyurduk. Şüphelileri 144 ülkeye bildirdik. Unutmayın Brüksel saldırısının faillerini de biz daha önce bildirmiştik. Öyle laf olsun torba dolsun diye söylediğiniz sözler gün gelir başınıza bela olur. Senin teröristin kötü benim ki iyidir anlayışı en büyük belayı sizin başınıza açacak.

NATO DAHA DUYARLI OLMAK ZORUNDA

NATO ülkeleri artık çok daha duyarlı hareket etmek mecburiyetindedir. Türkiye'nin daha ciddi destek alma hakkı var. NATO bu yükümlülüğünü yerine getiremezse daha büyük sorunlarla mücadele etmek zorunda kalacak. Avrupa kendi değerlerinden uzaklaşıyor. Adeta içe kapanıyor. Avrupa sürekli kendi değerlerini sürekli tekzip etmekten vazgeçmelidir.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Binali Yıldırım: Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz