Haliç-Unkapanı Karayolu Projesi 700 günde tamamlanacak

Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli Tüp Geçit Projesi’nin yer tesliminden sonra 700 gün içerisinde sonlanacak.

Giriş Tarihi: 12.7.2016 10:12 Güncelleme Tarihi: 12.7.2016 10:26
Haliç-Unkapanı Karayolu Projesi 700 günde tamamlanacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı planlanan Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli Tüp Geçit Projesi'nin ihale süreci bu ay içinde gerçekleştirilecek. Tünelin, yer tesliminden sonra 700 günde tamamlanması hedefleniyor. Bu tünel yapılınca, 1836 yılında inşa edilen Unkapanı Köprüsü de kaldırılacak.

KARA ULAŞIMI TAMAMEN SU ALTINDA KURULACAK

Unkapanı karayolu tünel geçiş projesi ile tarihi yarımada Unkapanı üzerinden Şişhane, Kasımpaşa, Karaköy güzergâhına bağlanarak kara ulaşımı tamamen su altında kurulacak bir tünel ile sağlanacak.

900 metre uzunluğunda olacak tünel, Haliç'in tabanına çakılacak kazıklar üzerine inşa edilecek. Sualtı köprüsü deniz seviyesinin 8.5 metre altına kurulacak. Köprünün engellediği su akıntısı, proje sayesinde Haliç'in temizlenmesine katkıda bulunacak.

TERSANEYE DENİZ ULAŞIMI DEVAM EDECEK

Mevcut köprü kaldırıldığında yaya ulaşımı Karaköy'den Kasımpaşa'ya oradan da Hasköy'e kadar, deniz üzerine kurulacak yürüyüş yollarıyla sağlanacak.

Yer yer yüzer iskeleler bulunacak. Yüzer iskeleler gemi ulaşımına uygun halde açılır kapanır biçimde inşa edilerek tersaneye deniz ulaşımı sürecek.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Haliç-Unkapanı Karayolu Projesi 700 günde tamamlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz