Merkez Bankası'ndan darbeye büyük rest!

Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan düşürerek yüzde 8.75'e çekti.

Giriş Tarihi: 19.7.2016 14:42
Merkez Bankası'ndan darbeye büyük rest!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bugün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu'nda beklendiği gibi faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan düşürerek yüzde 8.75'e çekti.

Politika faizi olan bir haftalık repo faizini ise beklentiler doğrultusunda yüzde 7.5'te bıraktı. TCMB faiz koridorun alt bandını yine beklentiler doğrultusunda yüzde 7.25'te tuttu.

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutulurken, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutuldu.

Borç verme faiz oranı ise yüzde 10,5'ten yüzde 10,25'e indirildi.

5 AYDA TOPLAM 200 BAZ PUAN İNDİRİM!

Merkez Bankası Erdem Başçı Başkanlığı'ndaki son toplantısında 25 baz puan, nisan, mayıs ve haziran ayındaki toplantısında da faiz koridorunun üst bandını 50'şer baz puan indirmişti. Böylece marttan bu yana yapılan toplam indirim 175 baz puana ulaşmıştı.

PİYASALARIN BEKLEDİĞİ GİBİ OLDU

Reuters'ın 19 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre sekiz katılımcı koridorun üst bandında 25 baz puan, altı katılımcı 50 baz puan indirim beklerken, beş katılımcı ise sabit tutmasını bekliyordu. Katılımcıların tamamı ise politika faizi ve koridorun alt bandının sabit kalacağını öngörüyordu.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan 8 ekonomist, faiz koridorunun üst bandında indirim beklerken 7 ekonomist ise değişiklik öngörmüyordu. Ekonomistlerden 4'ü faiz indiriminin 25 baz puan, 4'ü ise 50 baz puan düzeyinde olacağını tahmin ediyordu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası'ndan darbeye büyük rest!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz