Fırsatçı yandı

EPDK, vatandaşın şikayeti üzerine darbe girişimini fırsat bilerek fahiş fiyattan akaryakıt satışı yapan istasyonlara yönelik çalışma başlattı. Cezalar yolda.

Giriş Tarihi: 21.7.2016 10:28
Fırsatçı yandı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Fethullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi yaptığı gece yüksek fiyattan akaryakıt satışı yapan bazı akaryakıt istasyonlarına ceza kesmeye hazırlanıyor. Darbe girişiminin yaşandığı gece bazı akaryakıt şirketleri, bu durumu fırsat bilerek pompa fiyatlarını neredeyse 2 katına çıkardı. Bazı istasyonlar ise akaryakıt dağıtımı yapmadı. Gelen şikayetler üzerine çalışma başlatan EPDK, o gece fırsatçılık yapan istasyonları belirledi. Cezai işlem başlatılması planlanan istasyonların bazılarının da kapatılabileceği belirtildi. Fırsatçı istasyonlardan biri de Opet'in Giresun'da faaliyet gösteren bayisi Doğramacılar Akaryakıt oldu. EPDK yetkilileri tespit edilen istasyon ile ilgili de cazai işlem uygulanacağını ifade etti.

OPET'E MAL EDİLMEMELİ

Darbe gecesi fırsatçılık yapan Doğramacılar Akaryakıt cuma günü motorinin litresini 3.89 liradan, 5.50 liraya çıkardı. Opet yetkililerinden yapılan açıklamada; olayın Opet'e mal edilmemesi ve Giresun'daki Doğramacılar Akaryakıt'ın yaptığı işlem sonrası gerekli tedbirlerin alındığını söylediler. Opet yetkilileri yaşanan olayla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Cuma akşamı bayi kendi kendine fiyatları bir anda yükseltmiş. Kendisi ile konuştuğumuzda deposunda bulunan yakıtın yetmeyeceğini düşündüğünü ve daha fazla satış yapmak için bu yola başvurduğunu açıkladı. Önce sözlü, ardından noter tasdikli ihtarname çekildi. Bu durum EPDK'ya iletildi. EPDK da gerekli yaptırımları uygulayacağını açıkladı. Bu iş bayi kapatmaya kadar gidebilir. Yaşanan durumdan mağdur olan vatandaşlarımızın Opet kartlarına aradaki fark iade edildi. Opet kart bulunmayan vatandaşlar da plakalarından tespit edilerek mağduriyetleri giderilecek."

Hiçbir gerekçe ile savunulamaz

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz bir açıklama yaparak "Darbe girişiminin olduğu gece bazı akaryakıt istasyonlarının hizmet vermediğini, bazılarının fahiş fiyatla akaryakıt sattığını tespit ettik. Bu konuda vatandaşlarımızdan çok sayıda şikayet dilekçesi geldi. Vatandaşı mağdur eden bu istasyonlar ile ilgili işlemleri başlatacak ve gerekli gördüğümüz takdirde ceza keseceğiz. Bir akaryakıt istasyonu böyle bir gecede hizmet vermeyecek de ne zaman hizmet verecek? Bu durum hiçbir gerekçe ile savunulamaz. Talimatı verdim ve süreci hemen başlattık. Otomasyon üzerinden o gece hizmet vermeyen akaryakıt istasyonlarını tek tek belirleyip, işlem başlatacağız. Gerekli görülen istasyonlara da mevzuattan doğan cezayı uygulayacağız"

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Fırsatçı yandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz