MAK Filo Komutanı: Helikopterle İstanbul'a gidince öğrendim, iş işten geçmişti

Moda Deniz Kulübü'ndeki düğüne baskın düzenleyen MAK Filo Komutanı Yarbay Alparslan Şahin'in ifadesinde "Ekibimle helikoptere bindim ve İstanbul'a hareket ettik. Gidince konunun ne olduğunu öğrendik. Artık bizim için iş işten geçmiş oldu." dediği öğrenildi.

Giriş Tarihi: 22.7.2016 12:32
MAK Filo Komutanı: Helikopterle İstanbul'a gidince öğrendim, iş işten geçmişti

Konya'da darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Orhan Gündüz, 3' üncü Ana Jet Üssü Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk ve 135'nci MAK Filo Komutanı Yarbay Alparslan Şahin'in de aralarında bulunduğu toplam 37 rütbeli asker tutuklandı, 15 kişi de adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

ALPARSLAN ŞAHİN'İN DE ARALARINDA BULUNDUĞU TOPLAM 37 RÜTBELİ ASKER ÇIKARILDIĞI MAHKEMECE TUTUKLANDI

Geçen 15 Temmuz günü gerçekleyen darbe girişiminin ardından Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz, 3'ünü Ana Jet Üssü Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk ve 135'nci MAK Filo Komutanı Yarbay Alparslan Şahin'inde aralarında bulunduğu 54 asker gözaltına alındı. Soruşturması tamamlanan askerler, farklı zamanlarda gruplar halinde adliyeye sevk edildi. Tuğgeneral Orhan Gündüz, Kurmay Albay Mustafa Ertürk ve Yarbay Alparslan Şahin'in de aralarında bulunduğu toplam 37 rütbeli asker çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 15 kişide adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. 2 kişinin sorgusunun da sürdüğü öğrenildi.

ASKERE İKİNCİ DALGA OPERASYONU

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu ileri sürülen rütbeli askerler içinde ikinci dalga operasyonu düzenlendi. Gece gerçekleşen operasyona aralarında 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nın da görevle askerlerinde bulunduğu 37 asker hakkında yakalama kararı çıkartıldı. 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı, diğer askeri birlikler, lojmanlar ve daha önceden belirlenen adreslere eş zamanlı yapılan baskında 16 asker gözaltına alındı. 21 askerin yakalanması için çalışmalarında sürdüğü belirtildi.

MAK FİLO KOMUTANI: İŞ İŞTEN GEÇMİŞTİ

Tutuklanan askerler arasında Konya 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan 2 helikopter ve 6 askeri araçla 7'şer kişilik 6 timle İstanbul'a gidip Moda Deniz Kulübü'ndeki düğünü basıp aralarında Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ında aralarında bulunduğu generalleri rehin alıp kaçırdığı öne sürülen askerlerde bulunuyor. Baskını düzenleyen 135'inci MAK Filo Komutanı Yarbay Alparslan Şahin'in ifadesinde, helikopterle İstanbul'a indikten sonra durumu öğrendiklerini ileri sürerek, "Gideceğimiz görevin tam olarak ne olduğunu bilmiyordum. Ekibimle helikoptere bindim ve İstanbul'a hareket ettik. Gidince konunun ne olduğunu öğrendik. Artık bizim için iş işten geçmiş oldu." dediği öğrenildi.

Öte yandan tutuklanan askerlerden bazılarının Fetullah Gülen Cemaatiyle bağlantılı olduklarını itiraf ettiği de belirtildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
MAK Filo Komutanı: Helikopterle İstanbul'a gidince öğrendim, iş işten geçmişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz