Türkiye’nin yeni istiklal mücadelesi

TBMM’nin OHAL’i 346 oyla kabul etmesinin güzel bir gelişme olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazi Meclisimiz, yeni bir istiklal mücadelesinin adımını attı

Giriş Tarihi: 22.7.2016 09:51
Türkiye’nin yeni istiklal mücadelesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Reuters haber ajansına önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

MİT MÜSTEŞARI'NA ULAŞAMADIM: Olay gecesi eniştemden Beylerbeyi'nde bir şeyler olduğunu öğrendim. O sırada Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarımızı aradım, ulaşmadım. Halk meydanlara yürüyünce orada durmamın gereksizliğini anladım. Oradan ayrılmanın planlarını yaptık. Çocuklarımız ailem hep beraber. Ardından bulunduğumuz yerden ayrılmaya karar verdik.

12 SAATTE KONTROL ALTINDA: Darbecilerin karargahı konumunda olan Akıncı Hava Üssü'nde uçaklar inip kalkıyordu. Pisti bombalandı, darbeciler kalkış yapamadı. Sadece helikopterlerle iniş yapabildi. 12 saatte kontrol ele geçirildi.

KISKANILAN ÖLÜM: Eşim, bu ölümler esnasında yanımda mesai arkadaşlarımdan birinin oğlunun ölümünü kıskandığını söyledi.

İSTİHBARAT ZAAFI VAR: Bu olayda ciddi bir istihbarat zaafı var. Müsteşar'a da söyledim. Bu bir sıkıntı değil mi, sıkıntı. Ben buna artık kalkışma demiyorum. Böyle bir silahlı darbe teşebbüsü değerlendirmesini de tabi ki yapacağız.

KULELER DEĞİL, TBMM BOMBALANDI: (Tiyatro iddiaları) Bu çok ciddi bir terbiyesizlik. '11 Eylül'ü ABD yaptı' deniyor mu? 'Fransa'daki olayları Hollande yaptı' deniyor mu? Bu olay için, ne için böyle bir yönteme giriliyor? TBMM bombalanıyor, kuleler değil. Milletin iradesi direkt hedef alınıyor. Çankaya bombalanıyor. Milletin iradesi hedef alınıyor. Külliye keza, İstanbul'da Boğaz köprülerini kapatıyorlar. Darbe girişiminden bu yana 10 bin 400 gözaltı oldu, 4 bin 60 kişi tutuklandı. Tutuklananların arasında 103 kişi general. 80'i rütbeli polis.

İŞGAL KUVVETLERİ: Hemen OHAL yasasını çıkardık. Bu karardan sonrada Resmi Gazete'de yayınlandı ve parlamentodan geçti. Gazi Meclisimiz bu kararı alarak yeni bir istiklal mücadelesinin adımını attı. 3 ay içinde çok yoğun bir çalışma yapacağız. Halkımız endişeye kapılmasın. OHAL demokratik kurumlarımızın sağlıklı çalışması için. Eskiden OHAL çıktığında bir telaş herkesi kaplardı. Marketlere giderdi, alışveriş yapardı. Şimdi millet gece sabaha kadar adeta meydanlar bu sürecin takipçisi konumunda. Ben bu milletle iftihar ediyorum. Mesela KHK süreci vardır ki. Hükümete ne lazımsa çıkarılacaktır. Devletin yeniden yapılanmasın bu çerçeve içinde yapılacaktır. Günahsız insanları bu şekle sokanlar, bunun hesabını ödemeyecek mi

ALÇAKLIK, ADİLİK: FETÖ bölücü terör örgütüdür. Bunlar devlet yapılanmasına kast ettiler. Ülkenin tankını topunu ele geçirmek suretiyle kendi milletinin üzerine böyle bir şey yapılabilir mi? Bunlar bunu yapmışlardır. Kanserli hücre gibi. Bu alçaklıktır, bu namussuzluktur, bu adiliktir. Bunlar bunu yapmıştır.
YAŞ 1 HAFTA ÖNCE: TSK'da YAŞ toplantısı var. YAŞ, Genelkurmay'ın talebiyle bir hafta öne alınabilir. YAŞ'ın başkanı Başbakanımızdır. İlgili birimlerle çalışmalar yürütülüyor. Çok kısa zamanda yeni yapılanma ortaya çıkacak. İnanıyorum ki yeni bir kan olacaktır. Süreç devam ediyor.

MECLİS'İN GÜZEL DURUŞU: Anayasada belki az sayıda hazırlık, parlamentodaki partilerle görüşülerek üzerine durulabilir. Belki 367'yi parlamentoda yakalanamayabilir ama belki halka gitmenin önü açılabilir. Darbe girişiminde OHAL kararı almak için 346 oy çıkıyor. Böyle bir halde bile Meclis 346 oyla bana göre güzel bir duruş sergiliyor. Tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Birliğe beraberliğe, kardeşliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bugünleri tekrar yaşamak istemiyoruz.

15 TEMMUZ, ŞEHİTLERİMİZİ ANMA GÜNÜ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'la birlikte şu açıklamayı da yaptıti: "Gelecek nesiller, siviliyle, polisiyle, askeriyle 15 Temmuz demokrasi direnişinin tüm kahramanlarını asla unutmayacaktır. 15 Temmuz tarihini, her yıl şehitlerimizi anma günü olarak illan etttiğimizi paylaşmak istiyorum. Demokrasi nöbetlerimizi sonuna kadar devam ettirerek, tarihe altın harflerle yazdığımız bu başarıyı taçlandıralım. Dedikodulara itibar etmeyelim."

DARBENİN YANINDA YER ALDILAR
"Ekonomide çok zor şartlardan bugüne geldik. Türkiye, S&P'nin açıkladığı durumda değil. Biz zaten onunun üyesi değiliz. Bu açıkça nerelere dayandığını gösteriyor. Bu açıklama siyasidir. Moody's bu defa şu anda bir açıklama yapıyorsa bu da dürüst değil. Türkiye gibi demokrasiyi baş tacı etmiş bir ülkede bu tür uluslararası bazı davranışları anlamak doğru değil. Bu açıklamalarla darbenin yanında yer aldılar."
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin yeni istiklal mücadelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz