Bakan Bozdağ'dan kritik YAŞ açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimini ve sonrasında yaşanan gelişmeleri Habertürk televizyonunda Alican Türkoğlu'na değerlendirdi. Bakan Bozdağ, bugün yapılan YAŞ toplantısı ile ilgili, "30 Ağustos beklenmeyecek alınan kararlar derhal uygulanacak" dedi.

Giriş Tarihi: 28.7.2016 13:53 Güncelleme Tarihi: 28.7.2016 13:55
Bakan Bozdağ'dan kritik YAŞ açıklaması

Açıklamalardan öne çıkan başlıklar şöyle:

YAŞ TOPLANTISI

Sayın Başbakanımız bir günlük toplantı olacağını ve kararların bugün açıklanacağını duyurmuştu. Kararlar derhal uygulanacak. Devir teslim töreni için 30 Ağustos beklenmeyecek. Resmi Gazete'de yayımlandığı andan itibaren yürürlüğe girecek.

İFADELER ARASINDA ÇELİŞKİLER VAR

İfadeler arasında ciddi çelişkiler var. Ama bütün bunların yalan olduğunu ortaya çıkaran ifadeler de var. Mobese kayıtları, telefon kayıtları her şeyi ortaya çıkacak. Akıncı Üssü'nde neler olduğu da ortaya çıkacak.

Olay çok taze. Henüz ifadeler bitmedi. Gözaltılar devam ediyor. Bu işin nereye gideceğini şimdiden kestirmek mümkün değil. Ortada bir Yurtta Sulh konseyi var. Kim bunlar? Deliller şu an dosyada. 79 milyon milletimize göre bu işi Fetullah Gülen ordusunun yaptığı bir darbe teşebbüsü olduğu net.

"YURTTA SULH KONSEYİNİN KİMLERDEN OLUŞTUĞUNU MİLLETİMİZ BİLİYOR"

Bunların kim olduğunu milletimiz biliyor. Yurtta Sulh Konseyi'nin kimlerden oluştuğunu herkes biliyor.

Bu darbe başarılı olsaydı hükümet kim olacaktı? Bakanlar kimlerden oluşacaktı. Kaymakamlar valiler kim olacak? Bunların belirlenmesini sıkıyönetim komutanlarına bırakmışlar. Ama bunların hepsinin aydınlatılması gerek. Ya yazılı belgeler var ya da bu işin bir beyni var.

HALKIN BİZDEN İSTEDİĞİ 3 ŞEY VAR

TSK içindeki FETÖ'cü mensupların yanı sıra bu işin dışarıdaki destekçilerinin belirlenmesi lazım. Darbe destekçisi ve bu olayın içinde kim varsa bunların tespiti önemli

Halkın bizden istediği şey bu darbe teşebbüsünde bulunanları bulun ve bunlardı devlet kurumlarından temizlenmesini istiyor. İkincisi bu darbenin artçılarını önleyin. Üçüncüsü bir daha böyle bir girişimin olmasını engelleyin.

ÇAPRAZ SORGUDA HER ŞEY ORTAYA ÇIKACAK

Gizli çalıştıkları ortada, belgeler yalanlarını ortaya çıkacak. Çapraz sorgularda her şey ortaya çıkacak. Fotoğrafın tamamı ortaya çıkmış değil. Deliller analiz edilip her şey ortaya çıkmadı henüz.

CUMHURBAŞKANININ YAVERLERİ

Dünkü çıkan kararnamedeki ihraçlar önemli. FETÖ'nün TSK içindeki gücünün kırılması için önemli. Tespit edilenler var edilemeyenler de var. Ordumuzu FETÖ'nün ordusu olmaktan çıkarmak için gerekli adımları kararlı bir şekilde atmamız lazım.

GÜLEN'İN İADE SÜRECİ

ABD'ye gideceğimiz gün henüz tespit değil. Ama ABD'ye gidip isteklerimizi muhataplarına doğrudan ifade edeceğiz. ABD'nin Gülen'i bu saatten sonra elinde tutması hem ilişkilerimizin düzeyini belirleme açısından hem de kendi demokratik değerleri açısından önemli.

Teröristbaşının acilen yakalanması ve tutuklanması talebinde bulunduk. Onlarda bu aciliyetin nereden kaynaklandığı sordu. Bizde darbe teşebbüsü ve kaçma tehlikesi olduğunu anlattık.

Darbeye karşı duranları ölümle ve cehennemle tehdit etmesi son derece önemli. Bu darbenin bir atçısının olması ihtimali var ve bu kişinin bu ihtimali sevk ve idare etmesi açısından aciliyet olduğunu belirttik. Kaçabileceği ülkelere dair araştırmalar yaptığına ilişkin istihbaratlar geliyor. Buradan kaçıp oraya giderse yeni bir durum ortaya çıkacak.

ABD'nin Gülen'in güvenliğini sağladığını da biliyoruz. CIA'nın istihbaratları var. Bütün devletlerin yöneticilerinin Türkiye'deki bu darbe girişiminin bu örgüt tarafından yapıldığını bildiğini biliyoruz.

İade süreci siyasi bir karar. İşin esasına dair karar siyasi bir karardır.

"GÜLEN HUMEYNİ GİBİ GELECEKTİ"

Darbe başarılı olsaydı. Benim kanaatim gelirdi. Fetullah Gülen 40 yıldır bu darbe için hazırlanıyor. TSK'ya yargıya her yere sızacaksınız ve gün geldiğinde harekete geçecesiniz şeklinde bekliyorlardı. 40 yıldır bu darbe için hazırlanıyordu. Devletin her kademesine sızacaksınız ve gün geldiği zaman devleti kilitleyeceksiniz darbe yapılacak yeni bir dünya kurulacak. Humeyni Paris'ten nasıl döndüyse Fetullah Gülen de Türkiye'ye öyle dönecekti. Bana göre rejim de değişecekti.

Fetullah Gülen'in gelişi ile her şey değişecekti. Medya sermaye el değişecek. Fetullah Gülen'e biat etmeyen kimsenin yaşama şansı olmayacaktı. Rejim değişecekti.

BAKAN ALBAYRAK'IN GÜNDEME GETİRDİĞİ KONULAR

Uludere, Hrant Dink, Rus uçağının düşürülmesi.. gibi konular tekrar araştırılmalı. Hakikatler ortaya çıkacaktır.

DARBECİLER NASIL YARGILANACAK?

Cumhuriyet tarihinde bu kadar geniş bir kapsamlı yargılama oldumu bilmiyorum. Düşünün 10 bin kişi sanık bunların avukatları basın hepsinin birarada olması sağlıklı bir yargılama sistemini sağlamaz. Sincan'da yeni bir salon inşaa ediyoruz.

HSYK SEÇİMLERİ

HSYK'nın seçim usulü ve yapısının değiştirilmesi önemli. Hukuk devletini ve yargıya olan güveni zedelemek istemiyorsak değişikliğe gitmemiz lazım. Yeni dönemde bu yapıyı yeniden ele almalıyız. Zaruri bir adım.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Bozdağ'dan kritik YAŞ açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz