Yeni İstanbul Başsavcı'nın ilk icraatı o oldu!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanan İrfan Fidan'ın ilk icraatı daha önce Kökçü'den alınan Hrant Dink cinayetine ilişkin jandarma bağlantısını içeren soruşturma dosyasını Savcı Gökalp Kökçü'ye geri vermek oldu.

Giriş Tarihi: 28.7.2016 11:29 Güncelleme Tarihi: 28.7.2016 12:23
Yeni İstanbul Başsavcı'nın ilk icraatı o oldu!
Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali olduğuna ilişkin iddiaların yer aldığı soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü iddianamesini tamamlamış Başsavcılığın onayına sunmuştu. Başsavcılık iddianameyi iki kez iade etmiş o dönem Başsavcı olan Hadi Salihoğlu şaşırtıcı bir şekilde Gökalp Kökçü'yü Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'ndan alarak adliyedeki başka bir büroda görevlendirmişti.

HUKUK ÇEVRESİNCE GARİPSENMİŞTİ

Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmaline ilişkin dosyaya hakim olan Gökalp Kökçü'nün bu dosyadan alınması adli çevrelerce garipsenmişti.Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'na Başsavcı Vekili olarak atanan İrfan Fidan dosyayı Hrant Dink cinayetine ilişkin jandarma bağlantısını içeren ve kamu görevlilerinin ihmaline ilişkin dosyadan ayrılan soruşturmayı bizzat kendisi yürütmeye başlamıştı. Hatta iki gün önce bu kapsamda bir de operasyon yapıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince İstanbul ve Trabzon'da eş zamanlı yapılan operasyonda jandarma yarbay, iki jandarma astsubay, jandarma uzman çavuş ve bir yayınevi sahibi gözaltına alındı.

KAMU GÖREVLİLERİN İHMALİNİ YENİDEN ARAŞTIRACAK

Dün itibari ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan İrfan Fidan'ın ilk icraatı Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmaline ilişkin konuda tüm detaylara sahip olan Savcı Gökalp Kökçü'yü Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda görevlendirmek oldu. İrfan Fidan Terör Bürosu'na görevlendirdiği Gökalp Kökçü'ye Hrant Dink dosyasını da yeniden teslim etti. Bundan böyle Hrant Dink dosyasına yeniden Savcı Gökalp Kökçü bakacak.

Bilindiği gibi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevini yürüten Hadi Salihoğlu HSYK'nın mini kararnamesi ile görevinden alınmış yerine İrfan Fidan atanmıştı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni İstanbul Başsavcı'nın ilk icraatı o oldu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz