Yüksek Askeri Şura, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı

Yüksek Askeri Şura, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında ilk kez Çankaya Köşkü'nde saat 11.00'de toplandı. Bugüne kadar Genelkurmay karargahında gerçekleştirilen toplantı, bugün ilk kez Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilecek. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık toplantıya ilk kez katılacak. Toplantının gündeminde, TSK'daki terfi ve atamaların yanı sıra Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da yaptığı askeri darbe girişimi olacak.

Giriş Tarihi: 28.7.2016 11:27 Güncelleme Tarihi: 28.7.2016 12:14
Yüksek Askeri Şura, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı

YAŞ üyesi Akın Öztürk, 15 Temmuz'daki darbe girişimi kapsamında açılan soruşturma kapsamında tutuklanan isimler arasında yer alıyor. Öztürk, bugünkü toplantıya bu nedenle katılamayacak.

Darbe girişiminin ardından yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle GATA'da tedavi altına alınan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi'nin yerine toplantıya Jandarma Genel Komutan vekili Korgeneral İbrahim Yaşar'ın katılması öngörülüyor.

YAŞ üyeleri saat 10:00'da Anıtkabir ziyaretlerini gerçekleştirdi.

KOMUTANLAR KATILACAK!

Toplantıda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele yer alacak.

TOPLANTIYA DAKİKALAR KALA 2 İSİM İSTİFA ETTİ

Katılımcılar arasında yer alması beklenen Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar'ın ise toplantıya dakikalar kala istifa ettiği bilgisi geldi.

ÇALIŞMALARIN GÜN İÇİNDE BİTMESİ BEKLENİYOR
Yüksek Askeri Şura toplantısı kapsamında yürütülen çalışmalar, bugüne kadar 3 günde tamamlanıyordu. Başbakan Yıldırım, çalışmaların bu yıl bir günde tamamlanacağını açıkladı. Bu kapsamda, çalışmaların bir gün içinde tamamlanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulmasının ardından kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek Askeri Şura, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz