Ekonomik hedeflerde değişiklik olmayacak

Ekonomik göstergelerde hedeflere yönelik değişiklik yapmayı düşünmediklerini belirten Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Yapısal reformların devamı, öncelikli dönüşüm programlarının hayata geçirilmesi ve ihracata yönelik teşviklerin uygulamaya konulmasıyla büyüme performansımız daha da artacak" dedi.

Giriş Tarihi: 31.7.2016 16:45 Güncelleme Tarihi: 3.8.2016 16:57
Ekonomik hedeflerde değişiklik olmayacak

A Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Elvan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Kalkınma Bakanlığında 97 kişinin açığa alındığını anımsatan Elvan, yaklaşık 300 personele ilişkin de çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Ekonomi açısından herhangi bir olumsuzluk bulunmadığını, ilk 6 aylık göstergelerin oldukça olumlu olduğunu belirten Elvan, "Yüzde 4.5'lik büyüme hedefimizi muhafaza ediyoruz, cari açıktaki yüzde 3.9'luk oranımızı muhafaza ediyoruz, bütçe açığımızdaki oranımızı muhafaza ediyoruz" diye konuştu.

S&P ÖN YARGILI DAVRANDI
Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un (S&P) ülkede bir ayrışma ortamının oluştuğu gerekçesiyle Türkiye'nin kredi notunu düşürdüğüne değinen Elvan, darbe girişimi sonrasında tüm siyasi partilerin birliktelik içinde demokrasi için meydanları doldurduğunu, dolayısıyla S&P'nin tamamen ön yargılı bir tutum içinde bulunduğunu söyledi. Elvan, Türkiye ekonomisinin bundan sonraki süreçte çok daha iyi olacağını vurgulayarak, Merkez Bankası ve Ekonomi Bakanlığı'nın Türkiye'nin gerçek resminin ortaya konulması açısından yoğun bir çalışma yürüttüğünü dile getirdi.

Faizde düşüş bekleniyor
Merkez Bankasının faiz kararına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Elvan, "Gösterge faizlerinde bir miktar düşüş de 15 Temmuz öncesi gözlemlendi. Bugün itibarıyla darbe girişimine rağmen çok iyi konumdayız, yavaş yavaş faizlerde de bir düşüş bekliyoruz" dedi.

2016 Hedefleri
Milli gelir 736 milyar $
Büyüme %4.5
İşsizlik %10.2
İhracat 155 milyar $
Enflasyon %7.5
Kamu borcu/Milli gelir %31.7
Cari açık/Milli gelir %3.9

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomik hedeflerde değişiklik olmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz