FETÖ, İngiliz vekile himmet paralarıyla Türkiye’yi karalayan rapor yazdırmış

İngiliz The Times gazetesi, FETÖ’nün Türkiye’deki üyelerinden toplanan paraların bir İngiliz milletvekiline Türkiye aleyhinde rapor yazması için rüşvet olarak ödendiğini ortaya çıkardı.

Giriş Tarihi: 1.8.2016 14:25 Güncelleme Tarihi: 1.8.2016 14:57
FETÖ, İngiliz vekile himmet paralarıyla Türkiye’yi karalayan rapor yazdırmış

Gazetenin haberine göre, Muhafazakar Parti milletvekili Sir Edward Garnier'e geçtiğimiz yıl Şubat ayında "Türkiye'de Hukukun Üstünlüğü ve İnsan Haklarına Saygı Üzerine Bir Rapor" başlıklı bir belge için araştırma yapması ve belgeyi kaleme alması karşılığında 115 bin 994 sterlin (500 bin Türk Lirası) ödendi. Araştırma, FETÖ lideri Gülen ile bir grup gazetecinin bir araya gelmesinin ardından 1994'te kurulan, İstanbul merkezli Gazeteci ve Yazarlar Vakfı (GYV) tarafından ısmarlandı. Teröristbaşı Gülen vakfın onursal başkanı olmaya devam ediyor.

"UZUN BİR TARİHÇEYE SAHİP"

Gülen üzerine bir kitabı olan, Loyola Universitesi öğretim üyesi Joshua Hendrick "GYV Gülen hareketinin kamuoyu önündeki başlıca yüzü. Türkiye'de ve dünyada, seçimle iş başına gelmiş yetkililer, gazeteciler ve diğer liderlerin de aralarında bulunduğu nüfuzlu kişilerden iltimas elde etmede oldukça stratejik ve uzun bir tarihçeye sahipler" diyor.

RAPOR EYLÜL AYINDA YAYIMLANDI

Neredeyse tamamen Türk hükümetinin teröristbaşı Gülen ile bağlantılı örgütlerle mücadelesine odaklanan Sir Edward'ın raporu, Eylül ayı sonlarında yayımlandı. Raporun tanıtımı Londra merkezli halkla ilişkiler şirketi Hawthorn tarafından yapıldı. Hawthorn "itibar yönetimi" hizmeti veriyor. Raporun kopyaları David Cameron'a ve o dönem dışişleri bakanı olan Philip Hammond'a gönderildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ, İngiliz vekile himmet paralarıyla Türkiye’yi karalayan rapor yazdırmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz