Cem Özdemir’den FETÖ çarkı

Türkiye’nin Almanya’daki Gülen hareketine ait kuruluşların incelenmesi yönündeki taleplere önceleri net olarak karşı çıkan Alman siyasilerde, Gülen hareketine yönelik söylemler değişmeye başlıyor. Türkiye düşmalığı ile bilinen Ermeni sözde soykırımına evet diyen Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, FETÖ'nün Almanya’daki kuruluşlarının şeffaf olması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 7.8.2016 13:33
Cem Özdemir’den FETÖ çarkı

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Baden Württemberg Eyalet milletvekili Dr. Bernhard Lasotta ise, Almanya'daki Gülen hareketi hakkında negatif konuştu. "Benim tecrübeme göre, bu kişilerin bizim kurumlarımızda da yaygınlaşma riski var" diyen Lasotta bunun entegrasyon kisvesi altında olabileceğini söyledi. Örgüt ağının muhafazakar İslami aileler, girişimci ve akademik liderler, okuma grupları ve yurtlardan oluştuğunu savunan Lasotta, Gülen hareketinin hedefinin iyi bir örgün eğitimle, devlet, yönetim, siyasi partiler ve kamu mevkilerini ele geçirmek için, akademik kadroları yanlarına çekmek olduğunu dile getirdi. Lasotta, Türkiye'de Gülen hareketiyle mücadelede yapıldığını iddia ettiği hukuksuzlukları da eleştirdi.

CEM ÖZDEMİR: "GÜLEN HAREKETİ, ASLINDA NE OLDUĞUNU AÇIKLAMASI GEREKİR"

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Gülen hareketini Almanya'daki hedefleri konusunda net olmaya çağırdı. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine konuşan Cem Özdemir, hareketin Almanya'daki kuruluşlarının şeffaf olması gerektiğini söyledi. Özdemir, "Gülen hareketi, aslında ne olduğunu açıklaması gerekir. İslami-muhafazakar inanç örgütü mü, bir misyoner kariyer ağı mı ya da İslami-politik sonuçta radikal bir hareket mi?" ifadeleri kullandı.

ŞEFFAFLIĞA İHTİYAÇ VAR

Türkiye'de olduğu gibi Gülen hareketinin Alman toplumuna sızmasından endişeli olmadığını belirten Özdemir, "Gülen taraftarlarının Alman yasalarına uymaları önemli. Ama ideallerindeki niyetler hakkında daha fazla şeffaflığa ihtiyaç var" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cem Özdemir’den FETÖ çarkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz