İş dünyası Erdoğan-Putin görüşmesine kilitlendi

Rusya ile iş yapan sektör temsilcileri, St. Petersburg’da yarın gerçekleşecek Erdoğan-Putin görüşmesine odaklandı. Umutlar, Rusya ile ticari ilişkilerin uçak krizinden önceki seviyeye dönmesi yönünde.

Giriş Tarihi: 8.8.2016 09:42 Güncelleme Tarihi: 8.8.2016 09:43
İş dünyası Erdoğan-Putin görüşmesine kilitlendi

Rusya ile 24 Kasım 2015'te yaşanan uçak krizinden sonra 2015'in 7 aylık ihracat sıralamasında 9. sırada bulunan Rusya, bu yılın aynı döneminde 20. sıraya geriledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2015'in ilk yarısında 1 milyar 832 milyon 858 bin dolar olan ihracat, 2016'nın aynı döneminde 737 milyon 212 bin dolara düştü. Rusya ile ticari ilişkilerin iyileşmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'nın St. Petersburg kentinde 9 Ağustos'ta Rusya Devlet Başkanı Putin ile ekonomik işbirliği konularını masaya yatıracağı ziyarete kilitlenen iş dünyası, eski ticaretin canlanması konusunda umutlu. Uçak krizinden önce Rusya'ya yapılan yaş meyve sebze ve narenciye ihracatı 228 milyon dolar olduğunu, uçak krizinden sonra rakamın 1 Ocak - 2 Ağustos tarihleri arasında ki yaş meyve sebze ve narenciye ihracatı ise 14.3 milyon dolar olarak gerçekleştiğini anlatan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı "Erdoğan - Putin görüşmesinden tarım ürünlerine yönelik yasağın da kalkmasını umuyoruz." dedi Rusya ile iş hacminin yüzde 50 düştüğünü söyleyen İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise "Cumhurbaşkanımız ile Putin'in bir arada fotoğraf vermesi, ilişkilerin normale döndüğünü gösterecektir. Serbest ticaret anlaşmasıyla ilgili çalışma yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.

100 MİLYAR DOLARLIK TARİHİ ZİRVE

Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan "İki ülke arasında 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için çok önemli kararların alınabileceği bir toplantı" olacak derken, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ise "Yeni dönemde ilk etapta yaklaşık 2 milyar dolar tutarındaki söz konusu projenin yeniden başlaması, daha sonra da kademeli normalleşme sürecinde yıllık yeni proje tutarının kriz öncesi seviyelere dönmesi bekleniyor" dedi

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyası Erdoğan-Putin görüşmesine kilitlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz