Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Konstantin Sarayı'nda bir araya geldi. İki liderin görüşmesi 1 saat 45 dakika sürdü. Heyetler arası görüşmenin ardından iki lider ortak açıklama için kameraların karşısına geçti.

Giriş Tarihi: 9.8.2016 17:43 Güncelleme Tarihi: 9.8.2016 17:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin ortak açıklama

İki lider ortak basın toplantısı düzenliyor. Rusya Devlet Başkanı Putin, ilişkilerimizi kriz öncesine geri götürmek için neler yapabilecğeimizi konuştuk dedi.

Rus Lider konuşmasında şunları kaydetti: Türkiey heyetini bugün ağırlıyoruz. Öncelikle yatırımların artırılması projelerin değerlendirilmesi iki ülkenin de iş dünyasının desteği ile ilişkilerimizi eski seviyesine çekmeyi planlıyoruz. Ticari projeleri hayata geçirerek 2016 ve 2018 arasındaki orta vadedeki planlarımızı gerçeekleştirmek istiyoruz. Stratejik planlama toplantıları gerçekleştireceğiz.

En önemli kilit nokta enerji projeleri.. Türk tarafı birçok büyük projede nükleer santral gibi Türk akımı gibi projelerde üzerine düşen adımları atmıştı.

Rus turistler konsuunda bazı sınırlamalar getirmiştik. Turistlerimizin güvenliği sağlandığında biz de üzerimize düşeni yapacağız.

Charter uçuşları düzenlenecek. Aynı zamanda uluslararası konulara da değindik.

Aslında ortak anlaştığımız konu terörle mücadele konusunda işbirliği oldu. Bunu ayrıca görüşeceğiz. Sayın Erdoğan'a bugünkü görüşme için açıkca teşekkür etmek istiyorum.

Bölgede istikrar için üzerimize düşeni yapacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Malum hadiseden sonra ilk yüzyüze görüşmemizdi. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminin ardından da ilk yurt dışı seyahatimi gerçekleştirmiş oldum" dedi. Erdoğan'ın konuşmasından önemli başlıklar şöyle:

Siyasi iktisadi kültürel ve beşeri alanlarda iki ülke ilişkilerini tekrar eski düzeyine getirmeyi planlıyoruz.

Ticareti kısıtlayan tedbirlerin ortadan kaldırılması, vizesiz seyahat gibi önemli başlıklarla ilgili adımları atacağız.

AYRINTILAR GELİYOR...

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin ortak açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz