İranlı Bakan: Türk halkını tebrik ediyorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'yı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Giriş Tarihi: 12.8.2016 15:00
İranlı Bakan: Türk halkını tebrik ediyorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran mevkidaşı Cevad Zarif'le bölgesel konuları değerlendirdiklerini söyledi. Çavuşoğlu, "Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz" dedi.

"HEDEF 30 MİLYAR DOLAR"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bölgesel konuları değerlendirdik, enerji ve doğalgaz var. Daha fazla doğalgaz almak istiyoruz, fiyatı da konuştuk. İran doğalgazının Avrupa'ya ulaşmasını da konuştuk. İran'la ticarette 30 milyar dolar hedefimiz var" dedi.

Cevat Zarif;

Türkiye halkını tebrik ediyorum. Bölge halkına ilham oldular. Darbecilere direnişte iftihar yarattınız. Demokrasinin merkezi Türkiye parlemantosudur.

Bakan Cevad Zarif, "Elektrik, doğalgaz ve enerji konusunda işbirliğine hazırız. İran doğalgazının satışının yapılması, Türk işiadamlarının yatırım yapması gündemimizde. Türkiye'nin güvenliğini kendi güvenliğimiz olarak görüyoruz. Terörizmle ve aşırıcılıkla mücadelede bakışımız ortak" ifadelerini kullandı.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeniden başlamasından memnun olduklarını belirten Zarif, Ankara-Moskova hattında daha sıkı ilişkiler için yardımcı olmaya hazır olduklarını söyledi.

Umarım bizim güçlü ve eskiye dayanan ilşkilerimiz hergün daha da artar.

Soru - Cevap

Soru: İranlı Turistler

Zarif: Darbe girişiminden sonra bazı turlar gecikti. Hükümetimiz sorunları çözmek için hazır olduğunu söylemiştir. Çok yakın zamanda İranlı turistler tekrar kolaylıkla Türkiye'ye gelebilecek.

Soru: Rusya'ya kaçan diplomat iddiası

Çavuşoğlu: Yurdışıda görevli olan 32 kişi çağrımıza rağmen Türkiye'ye dönmedi ve diğer ülkelerine kaçtığı bilgisini aldık. Kaçtıkları ülkelerle de temasa geçtik.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İranlı Bakan: Türk halkını tebrik ediyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz