"Ne bağırıyor, ne de ağlıyordu"

Beş yaşındaki Ümran'ın ambulanstaki fotoğrafı tıpkı cansız bedeni kıyıya vuran Aylan gibi sosyal medyanın gündemine oturdu. Doktoru ve fotoğrafı çeken gazeteci o geceyi anlattı.

Giriş Tarihi: 19.8.2016 14:04 Güncelleme Tarihi: 19.8.2016 14:05
Ne bağırıyor, ne de ağlıyordu

Suriye'deki iç savaşta ölen binlerce masum insanın simgelerinden biri haline gelen 5 yaşındaki Ümran Dakneş, hava saldırılarında vurulan evinin enkazından toz ve kanlar içinde çıkarılmıştı.

Ambulansın turuncu koltuğunda sessizce etrafına bakan ve kafasındaki kanı eliyle koltuğa silmeye çalışan Ümran, tüm dünyayı derinden etkilemişti.

Ümran'ın görüntülerini çeken gazeteci Mustafa al-Sarout ve doktoru küçük çocuğu hastanede tedavi eden Muhammed adlı doktor, yaşananları anlattı.

BUNLAR HER GÜN BOMBALANAN ÇOCUKLAR

Ümran'ın videosunu çeken Mustafa al-Sarout Guardian'a yaptığı açıklamada, "Enkaz altından kurtarılan çok sayıda çocuk gördüm. Ama bu çocuk, tüm masumiyetiyle, ne olduğunun farkında değildi. Elini suratına götürdü ve kanı gördü. Kendisine ne olduğunun bile farkında değildi" diye konuştu.

Sarout videonun bu kadar ilgi görmesine çok şaşırdığını söylerken, "Bunlar her gün bombalanan çocuklar. Bu istisnai bir durum değil. Bu, Rusya ve Suriye rejiminin hava saldırılarının günlük gerçeği. Tüm dünyadan önce Halep'te sivilleri sırayla bombalıyorlar. Bu çocuk Suriye şehirlerindeki tüm çocukları temsil ediyor" ifadelerini kullandı.

SADECE ŞOK İÇİNDEYDİ

Ümran'ı hastanede tedavi eden Muhammed adlı doktor, küçük çocuğun tamamen şok ve şaşkınlık içinde geldiğini söyledi. Muhammed, "Olanların şaşkınlığını yaşıyordu. Alnındaki yaradan dolayı yüzü kana, vücudu da toza bulanmıştı. Kan da toza karışmıştı. Dehşet ve şok içindeydi. Evinde güven içinde oturuyordu, belki de uyuyordu. Ve evi başına yıkıldı. Onu tedavi ederken ne bağırıyor ne de ağlıyordu, sadece şok içindeydi" dedi.

Ümran ve ailesi kurtarıldıktan birkaç saat sonra hastaneden taburcu edildiler. Kafasından yara alan Ümran'ın ciddi bir yaralanması yoktu. Ümran'ın hikayesi herkese Ege Denizi'ni geçmeye çalışırken boğulan ve cansız bedeni kıyıya vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi'yi hatırlattı. Sosyal medyada 'khalidalbaih' adlı kullanıcı tarafından paylaşılan bir karikatür gündeme oturdu. 'Suriyeli çocuklar için seçenekler: Kalırsan, gidersen' başlığıyla paylaşılan karikatürde ülkedeki çocukların dramına dikkat çekiliyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ne bağırıyor, ne de ağlıyordu"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz