FETÖ 12 Bin yıllık Göbeklitepe’yi de vurdu

İnsanlık tarihinin yerleşik tarih anlayışını ve bilgilerini değiştiren Şanlıurfa Göbeklitepe kazıları, 1995’ten bu yana devam ediyor. İnşası MÖ 10.000 yılına uzanan Göbeklitepe kazılarına FETÖ gölgesi düştü. Şanlıurfa Müze Müdürü ve Göbeklitepe kazı sorumlusu Müslüm Ercan’ın, FETÖ bağlantısı nedeniyle gözaltına alındığı ortaya çıktı. Göbeklitepe’yi bulan ünlü Alman arkeologun eşi isyan etti.

Giriş Tarihi: 21.8.2016 12:09
FETÖ 12 Bin yıllık Göbeklitepe’yi de vurdu

Selçuk Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunu olan Müslüm Ercan FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Geçtiğimiz yıl Urfa Arkeoloji Müzesi Müdürü olarak atanan Ercan, Alman arkeolog Klaus Schmidt'in vefatının ardından Göbeklitepe kazı Başkanlığı'na getirilmişti. Göbeklitepe'yi ortaya çıkaran Klaus Schmidt'in eşiÇiğdem Köksal Schmidt, kendisinin de özellikle kazılardan uzaklaştırıldığını ve yapılan saçmalıklara dayanamayıp pes ettiğini söyledi: "Müslüm Ercan'ın halkla ilişkiler mezunu olduğunu bilmiyordum. Arkeoloji eğitimi almamış birinin göreve getirileceği aklıma gelmezdi. 2 yıldır Göbekli Tepe'de yapılanlar, takınılan tavırlar karşısında pes ettim ama asıl önemli mevzuyu bilmiyormuşum."

'ADIMI SİLMİŞLER'

Eşinin vefatından 1.5 yıl sonra Göbeklitepe'deki çalışmalara katılmak için gelen Köksal, isminin ekip listesinden çıkarıldığını öğrenince tekrar başvuru yapmış. Köksal'a, 5 hafta sonra gelen cevapta Urfa Müdürlüğü'nden çalışmalarına kısıtlama getirildiği söylenmiş.

'20 YILIMIZI VERDİK'

Hemen kazı müdürlüğüyle iletişime geçen Köksal, yetkililerin 'Gönderdiğimiz yazıyı beğenmediyseniz tekrar başvurun' cevabından sonra kendisine burada yer olmadığını anlayarak istifa ettiğini söyleyen Köksal, "Kazı görmemiş, arkeoloji okumamış insanlara emanet edin siz bilimsel çalışmaları, böyle dalga geçilsin araştırmacılarla. Üzerinde şu an tepindiğiniz Göbekli Tepe'ye eşimle birlikte 20 yılımızı verdik. insaf! Kısacası yetti artık. Hadi bana eyvallah. Ne haliniz varsa görün" dedi.

DÜNYANIN EN ESKİ TAPINAĞI

Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km. kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında yer alan Göbeklitepe, dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu. Günümüzden 11.600 yıl öncesine dayandığı ileri sürülen Göbeklitepe,UNESCO tarafından 15.04.2011 tarihinde Dünya Mirasları'na aday gösterildi.

HAKKINDA SAYISIZ SORUŞTURMA VARDI

Şanlıurfa Müze Müdürlüğü görevinde bulunduğu sırada BİMER'e ve Turizm ve Kültür Bakanlığı'na Ercan'ın ihalelerde, 'müzeye bağış' adı altında usulsüzlük yaptığı, bilgisayar ve fotoğraf makinesi satıcılarıyla ön ve özel görüşmelerde bulunduğu ve kendisine itiraz eden personele mobing uyguladığı yönünde şikayetler yapılmıştı. Ercan hakkında geçtiğimiz yıllarda Bakanlık tarafından sayısız soruşturma açılmıştı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ 12 Bin yıllık Göbeklitepe’yi de vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz