Joe Biden Türkiye'ye geldi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Türkiye'ye geldi. Bu ziyaret 'Fırat Kalkanı Operasyonu' ile büyük önem kazanmış oldu.

Giriş Tarihi: 24.8.2016 10:54
Joe Biden Türkiye'ye geldi

Fethullah Gülen'in iadesi ile ilgili tartışma sürerken, Ankara Abd Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı ağırlıyor. Biden bugün Ankara'ya geldi. Joe Biden, terör saldırıları ve darbe girişiminden sonra Türk halkıyla dayanışmayı vurgulamak için Türkiye'yi ziyaret edeceğini söylemişti. Biden'i taşıyan uçak Esenboğa Havalimanı'na indi.

Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşecek.

CERABLUS HAREKATI

ABD Başkan Yardımcısı Biden henüz gelmemişken Türkiye Cerablus'a operasyon başlatmıştı. DAEŞ hedefleri vurulurken ABD destekli PYD'nin koridor açmasının ve faaliyete geçmesinin önüne geçildi. Bu yüzden Biden'in ziyaretinde darbe girişimi ve Gülen'in iadesi dışında Cerablus Harekatının da gündemde olması bekleniyor.

Biden, Ankara ziyaretinde ilk olarak 15 Temmuz gecesi darbe girişimi sırasında bombalanan TBMM'yi gezecek ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile görüşecek.

Joe Biden daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya gelecek. Ziyaretin ana gündem başlığı 15 Temmuz darbe girişimi ve Fethullah Gülen'in iade talebi.

Türkiye, Gülen'in iadesi konusunda ABD'ye 85 koli dosya gönderdi. Ayrıca, ABD'den Gülen için acil tutuklama ve iade talebinde bulunuldu. Bu talepler, devletin zirvesi tarafından da Joe Biden'a iletilecek.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Joe Biden Türkiye'ye geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz