Bakan Fikri Işık Cerablus operasyonu ile ilgili son durumu açıkladı

TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından başlatılan Fırat Kalkanı harekatı kapsamında Cerablus'un kontrol altına alındığını belirten Bakan Işık, alan temizliği üzerinde yoğun şekilde çalışıldığını belirtti.

Giriş Tarihi: 25.8.2016 14:23
Bakan Fikri Işık Cerablus operasyonu ile ilgili son durumu açıkladı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, PYD unsurlarının Fırat'ın doğusuna çekilmesine ilişkin, "Şu anda çekilme henüz tam olarak gerçekleşmedi. Bunu, çekilmenin gerçekleşmesini hem bekliyoruz hem de yakınen takip ediyoruz" dedi.

Işık, NTV televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu. TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından başlatılan Fırat Kalkanı harekatı kapsamında Cerablus'un kontrol altına alındığını belirten Bakan Işık, alan temizliği üzerinde yoğun şekilde çalışıldığını belirtti.

OPERASYONUN İKİ TEMEL AMACI VAR

Operasyonun Özgür Suriye Ordusu tarafından yürütüldüğünü vurgulayan Işık, şunları söyledi:

"Bu operasyonun iki temel amacı var: Bir, Türkiye'nin sınır güvenliğinin teminat altına alınması. Bununla ilgili DAEŞ'in oradan tamamen temizlenmesi, bu bizim için olmazsa olmaz. Ama bu bizim için gerek şart, yeter şart değil. Yeter şart da oranın Türkiye'nin güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde teminat, garanti altında tutulması. Yani 'buradan DAEŞ gitti, bizim işimizi bitti' anlayışıyla buradanTürkiye'nin hemen geri çekilip, Türkiye'ye müzahir unsurların buradan çekilmesi ve yerine PYD'nin de oraya gelmesinin de engellenmesi. İki hedefi gözetiyoruz, bir DAEŞ'in tamamen temizlenmesi, iki yerine de PYD'nin, YPG'nin orada bulunmaması. Bunu sağlayacak bir operasyon. Bu teminat altına alınana kadar bu operasyon sürecek. Hedefimizi orada Türkiye'nin kendi sınır güvenliğini tamamen teminat alınana kadar bu operasyonun sürmesi olarak belirledik."

PYD MUTLAKA FIRAT'IN DOĞUSUNA ÇEKİLECEK

Işık, terör tehdidinin ortadan kaldırılması için Cerablus'u kritik bir bölge olarak nitelendirerek, "Orada Özgür Suriye Ordusu'nun kalması, Özgür Suriye Ordusu'nun orada tam olarak yerleşip kontrolü tamamen sağlayana kadar da Türkiye olarak da bizim desteğimizin sürmesi gayet normaldir" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin kendi sınır güvenliğini teminat altına almasını, en temel hakkı olarak değerlendiren Işık, "Özellikle PYD'nin doğu ve batı kantonlarını birleştirme hayalinde Cerablus önemli bir nokta. Böyle bir hayalin gerçekleşmemesi Türkiye'nin en önemli politik, stratejik önceliğidir. Bunun da engellenmesi noktasında Cerablus bizim açımızdan önemli." dedi.

PYD mensuplarının Fırat'ın doğusuna çekilmesine yönelik verilen sözü hatırlatan Bakan Işık, "Bu mutlaka fiilen gerçekleşecek. PYD mutlaka Fırat'ın doğusuna çekilecek" diye konuştu.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ÇEKİLME TAMAMLANIYOR

PYD mensuplarının çekilmelerine ilişkin şu anda bilgi olup olmadığının sorulması üzerine Işık, şu yanıtı verdi: "Bizim ABD ile bir hafta önce yaptığımız temaslarda, iki hafta içinde çekileceklerini, en azından bu konuda mutabakat sağlanmıştı. Şimdi bir haftası geçti, zannediyorum önümüzdeki bir hafta içinde çekilmenin tamamen sağlanması hedefleniyor. Bu konunda ABD'lilerin tabii bu son bir haftada tavırlarını göreceğiz. Şu anda çekilme henüz tam olarak gerçekleşmedi. Bunu, çekilmenin gerçekleşmesini hem bekliyoruz hem de yakınen takip ediyoruz. Orada anbean çekilme var mı, yok mu Türkiye takip ediyor bunu. Burada ABD'nin verdiği sözü yerine getirmesini özellikle bekliyoruz ve bunu da yakınen takip ediyoruz, bu hafta bu çekilmenin tamamlanması bizim açımızdan önemli."

"TÜRKİYE GEREKEN HER TÜRLÜ MÜDAHALEYİ YAPMA HAKKINA SAHİP"

"Kesinlikle PYD Fırat'ın doğusuna bir an önce çekilmek durumundadır" diyen Işık, bunun Türkiye'nin çok yakın takibinde olduğunu yineledi. Milli Savunma Bakanı Işık, "Çekilmediği zaman Türkiye bununla ilgili gereken her türlü müdahaleyi yapma hakkına sahiptir." dedi.

Sayı olarak da harekatın ana unsurunun Özgür Suriye Ordusu olduğunu yineleyen Bakan Işık, "Kritik noktalardaki personelimizle onlara destek sağladığımızı, onları yönlendirdiğimizi, ihtiyaç duyduğu alanlarda topçu desteği, zırhlı araç desteği, İHA'larla görüntü desteği, gerektiğinde de F-16'larla düşman hedefini imha etmek gibi destekler verdiğimizi söylüyoruz" ifadelerini kullandı.

TSK için bölgede çatışma riskinin olup olmadığı sorusuna Işık, "Bunun minimize edilmesi için çalışılıyor" yanıtını verdi.

TSK'DAN HİÇBİR PERSONEL YARALANMADI

Fırat Kalkanı harekatında yaralanan TSK mensubu olup olmadığı sorulan Bakan Işık, "TSK'dan hiçbir personel yaralanmadı" diye konuştu. Işık, harekatta Özgür Suriye Ordusu'ndan 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 kişinin de yaralandığını söyledi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Fikri Işık Cerablus operasyonu ile ilgili son durumu açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz