Fransa İçişleri Bakanı haşema yasağına tepki gösterdi

Bernard Cazeneuve "Bazı belediyelerin aldığı yasak kararları, ötekileştirmeye ve Fransızları birbirine düşürmeye hizmet etmemeli" dedi.

Giriş Tarihi: 25.8.2016 11:02 Güncelleme Tarihi: 25.8.2016 11:03
Fransa İçişleri Bakanı haşema yasağına tepki gösterdi

Fransa İçişleri Bakanı Cazeneuve, ülkenin ünlü sahil kenti Cannes'da başlayan burkini yasağının, farklı kentlere sıçraması ve dün Nice'deki bir plajda bir kadının elbiselerinin polis tarafından zorla çıkartılması görüntülerinin ardından Fransa İslam Konseyi (CFCM) yöneticileri ile bir araya geldi.

Hem alınan kararlar hem de uygulamada kararlılık ve tarafsızlık olduğu kadar kardeşçe tutumun da gözetilmesi gerektiğini belirten Cazeneuve, görüşmenin ardından gazetecilerin karşısına geçti.

ÖTEKİLEŞTİRMEYE HİZMET ETMEMELİ

"Bazı belediyelerin aldığı yasak kararları, ötekileştirmeye ve Fransızları birbirine düşürmeye hizmet etmemeli" ifadelerini kullanan Cazeneuve, pazartesi günü, Fransa İslam Vakfı ile İçişleri Bakanlığında bir toplantı yapılacağı bilgisini verdi.

'HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA SUKUNETE İHTİYACIMIZ VAR'

CFCM Başkanı Anouar Kbibech ise ortaya çıkan görüntüler ve yasak kararlarından 'derin üzüntü ve endişe duyduklarını' aktararak uygulamaların Fransa'nın tüm kesimlerinden tepki çektiğini söyledi.

Kbibech, "Bugün özellikle tüm ötekileştirme çabalarından uzak, her zamankinden daha fazla sükunete ve hoşgörüye ihtiyaç var" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa İçişleri Bakanı haşema yasağına tepki gösterdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz