Zehirlenmenin sebebi kuyulardaki Norovirüs

Elbistan’da hafta sonu yaklaşık 32 bin kişinin zehirlenmesine Ceyhan Nehri’ndeki sızıntının neden olduğu bildirildi. Nehirden şehre içme suyu sağlayan kuyulara virüs bulaştığı tespit edildi

Giriş Tarihi: 30.8.2016 14:40
Zehirlenmenin sebebi kuyulardaki Norovirüs

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde kusma, karın ağrısı ve ateş şikâyetiyle 48 saatte 32 bin kişinin hastanelere akın etmesinin ilçenin içme ve kullanma suyuna Ceyhan Nehri'nden virüs bulaşmasından kaynaklandığı belirlendi. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Vali Vahdettin Özkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç konuyla ilgili tespitlerini basın toplantısında açıkladı.

Ünal, "Vatandaşı en çok rahatsız eden konu belirsizlikti. Sorun, suyun alındığı keson kuyularına Ceyhan Nehri'nden yaşanan sızmadan kaynaklı. Viral bir enfeksiyon söz konusu. "Norovirüs" dediğimiz sudan bulaşan, bulaştıktan sonra da taşıyıcıyla tokalaşan ya da diğer temaslarda bulunanlara geçebilen viral bir enfeksiyonla karşı karşıyayız. Bununla ilgili kurumlar, Su ve Kanalizasyon İşleri Başkanlığı duruma el koydu. Şu anda suyun kaynağında yaşanan sorunun giderilmesi için çalışmalar sürüyor" dedi. Konunun sorumluları hakkında savcılık tarafından adli soruşturma başlatıldığını açıklayan Ünal, "Bir hafta içerisinde Elbistan'ımız suyunu rahat bir şekilde içebilecek konuma gelecektir" diye konuştu.

'TOKALAŞMAYIN'

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç ise, "Olayı duyduğumuz andan itibaren vakanın yüzde 90 sudan kaynaklandığını düşündüğümüzden sosyal medya dahil her türlü iletişim kanalları üzerinden suyun kullanılmaması için uyarı yaptık. KASKİ ve Halk Sağlığı Müdürlüğü arıtma işlemini sürdürüyor. Vatandaşımıza istedikleri kadar, içme ve kullanma suyu dağıtıyoruz. İlçenin suyu normale dönünceye kadar dağıtımımız sürecek. Vakanın temasla bulaşmasından dolayı halkımızın mümkün olduğunca tokalaşma ve temastan kaçınıp, el ve yüz hijyenine dikkat etmesini istiyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Zehirlenmenin sebebi kuyulardaki Norovirüs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz