Başbakan Yıldırım: Darbe yapmak isteyenler milletten darbeyi yemiştir

Çankaya Köşkü'nde Uluslararası Parlamenter Asamble başkanlarını ağırlayan Başbakan Yıldırım burada yaptığı konuşmada, "15 Temmuz'da meydanlara inen vatandaşlarımız bombalara mermilere meydan okuyarak darbeye meydan okumuştur. Darbe yapmak isteyenler milletten darbeyi yemiştir" dedi.

Giriş Tarihi: 1.9.2016 14:19
Başbakan Yıldırım: Darbe yapmak isteyenler milletten darbeyi yemiştir

Çankaya Köşkü'nde Uluslararası Parlamenter Asamble başkanlarına hitap eden Başbakan Binali Yıldırım, "15 Temmuz'da meydanlara inen vatandaşlarımız bombalara mermilere meydan okuyarak darbeye meydan okumuştur. Darbe yapmak isteyenler milletten darbeyi yemiştir" dedi.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından önemli notlar şöyle oldu:

İnsanlarımız demokrasi mitinglerinde tek ses oldu. Biz birlikte Türkiye'yiz diye bütün dünyaya haykırdık.

Dost bildiğimiz birçok ülke malesef sessiz kalmayı tercih etti. Bizde bir söz vardır, dost kara günde belli olur. Soğuk savaş sonrasında ortak düşmanımız teröre karşı bu değerleri sağladık.

Terör saldırısına uğrayan tüm ülkelerle dayanışma içinde olduk. 15 Temmuz'da Türkiye olarak yaşadığımız bu alçak saldırı karşısında desteklerini ortaya koyan dostlarımız oldu. Çok güvendiğimiz birçok ülke sessiz kalmayı tercih etti.

Türkiye bu tecrübeyi yaşadı. İsterizki hiçbir dostumuz böyle bir durum yaşamasın. Bu darbe girişimi bir yandan bir sınav. Demokrasi tarafında ve darbe girişimi içinde olanlar arasında bir sınavdı. Bazıları tepkilerini göstermekte gerekli cesareti gösteremedi.

Sizler TBMM'nin çağrısına kulak verip buraya geldiniz. Sizden istediğimiz Türk milletinin demokrasisine nasıl sahip çıktığını her yerde anlatmanızdır.

Bir kez daha teşekkür ediyor ve bir kez daha hepinize Başbakanlık Konutu'na hoşgeldiniz diyorum, hepinize saygılar sunuyorum.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Yıldırım: Darbe yapmak isteyenler milletten darbeyi yemiştir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz