Peter Cook o soruya yanıt veremedi

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, ABD'nin YPG ve PYD'ye verdiği silah ve mühimmatın, PKK'nın eline geçtiğine ilişkin haberlerle ilgili soruyu yanıtlamakla zorlandı.

Giriş Tarihi: 1.9.2016 10:44
Peter Cook o soruya yanıt veremedi

Pentagon Sözcüsü Cook, ABD'nin YPG ve PYD'ye silah ve mühimmatın, PKK'nın eline geçtiğine ilişkin haberlerle ilgili soruya cevap veremedi.

Cook, "Bu haberleri görmedim. Böyle bir şey olduğuna ilişkin herhangi bir belirti yok. Bu gruplara mühimmat sağladığımızı biliyorsunuz. Bu mühimmatın nereye gittiğini çok dikkatlice izliyoruz. Bizle anlaşmaya varan taraflar buna uymazsa, bizden bir daha mühimmat alamazlar. Bunu başından beri açıkça söyledik" dedi.

"GERÇEKLER, SÖYLEDİKLERİNİZLE ÇELİŞİYOR"

Peter Cook, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye, PYD/YPG unsurlarının dönmediklerini söylüyor. Bu gerçekler sizin söylediklerinizle çelişiyor. Yorumunuz nedir?" sorusuna verdiği yanıtta "Sahada gördüğümüz Suriyeli muhalif güçleri çatısı altında toplayan SDG'nin Fırat'ın doğusuna çekilme taahhütlerini yerine getirdiğidir. Menbiç'te bazı direniş birimleri var, temizlik operasyonları var. Ortadan kaldırılması gereken el yapımı patlayıcılar var. O bölgenin yerlisi olan ve orada bulunan bazı SDG güçleri bu operasyonları yürütüyor. Ancak asıl SDG güçleri Fırat'ın doğusuna gitti ve sözlerini tuttu. YPG de bu güçler arasında" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Peter Cook o soruya yanıt veremedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz