Kutsal topraklarda hac heyecanı

Türkiye’den son kafile de önceki gece Mekke’ye geldi. Suudi Arabistanlı görevliler, izdiham yaşanmaması için ezanın okunmasına bir saat kala Kâbe’ye giriş kapılarını kapatıyor

Giriş Tarihi: 8.9.2016 14:50
Kutsal topraklarda hac heyecanı

Hac ibadetini yerine getirmek için dünyanın farklı ülkelerinden yola çıkanlar kutsal topraklara ulaştı. Türkiye'den son kafile de öncekigece Mekke-i Mükerreme'ye geldi. Bu yıl yaklaşık 1.5 milyonu hac vizesiyle olmak üzere Suudi Arabistan'a gelen 2 milyon hacı adayı, fırsat buldukça vakit namazlarını Kâbe-i Muazzama'da kılmaya çalışıyor. Bu durum Kâbe'de büyük hareketlilik yaşanmasına neden oluyor.

SERVİSLER DURDURULDU

Kâbe'de özellikle de tavaf yapılan alandaki yoğunluk nedeniyle Suudi Arabistanlı yetkililer de bazı önlemler aldı. Görevliler, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için ezan okunmasına bir saat kala Harem-i Şerif'e açılan tüm kapıları kapatıyor. İçeri giremeyen hacı adayları buldukları boş yerlere seccadelerini sererek namazlarını kılıyor. Hacı adayları, kutsal ibadete sayılı günler kala zamanlarının büyük bir bölümünü Mescid-i Haram'da geçirmeye çalışıyor. Kâbe'ye ulaşım için kullanılan servisler ise Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı'nın kararıyla saat 11.00'de seferlerini durdurdu.

Otobüslerin Arafat'ta kullanılmak için bakıma aldığı belirtildi. Hacı adayları artık bulundukları otellerden Kâbe'ye ya taksi ile ya da yaya olarak ulaşabiliyor. Otobüslerin kaldırılması nedeniyle taksi ücretlerinin de arttığı görülüyor. Otelleri Kâbe'ye yakın Türk hacı adayları yürümeyi tercih ediyor. Birçok hacı adayı tünellerden yürüyerek Kâbe'ye gidiyor. Bu arada Arafat'taki hazırlıklar da son aşamaya geldi. Diyanet yetkilileri, Türk hacı adaylarının ulaşımını kolaylaştırmak için her türlü çalışmayı yapıyor. Hacı adayları, Kurban Bayramı'ndan önceki son cuma namazlarını Kâbe'de eda ettikten sonra arife günü Arafat'a taşınacak.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutsal topraklarda hac heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz