Bob Crow Tugayı nasıl Ödlek Tavuk Tugayı oldu?

Terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG saflarında savaşmaya giden bir avuç İngiliz son günlerde ilgi odağı oldu. Kendilerine Bob Crow Tugayı adını koyan ve sosyal medyada aynalı gözlükleriyle poz veren bu havalı İngilizler şimdi ecel terleri döküyor. Çünkü ‘savaşçılık’ oynarken bir Türk kurşunuyla can vermekten korkuyorlar

Giriş Tarihi: 11.9.2016 10:17
Bob Crow Tugayı nasıl Ödlek Tavuk Tugayı oldu?

Hayattayken militanlığı ile ünlü bir liderdi. Öldükten sonra ismiSuriye topraklarında savaşan İngiliz ve İrlandalılardan oluşan bir grupla anılmaya başlandı. İngiliz Demiryolu, Denizcilik ve Ulaşım İşçileri Sendikası eski lideri Bob Crow'dan bahsediyoruz. Crow, 2014'te geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi ama ismi söz konusu grup sayesinde sık sık haberlerde geçer oldu. Suriye'nin kuzeyinde YPG saflarında savaşan Bob Crow Tugayı, ortaya ilk kez bir ay önce yayınladığı bir mesajla çıktı. Grup mesajında grevdeki İngiliz demiryolu işçileri ile dayanışma içinde olduğunu söylüyordu. Ağustos ayının son günlerinde ise yeni bir mesaj daha geldi tugay cephesinden. Mesajın muhatabı Suriye'yle ilgili müzakerelere DAEŞ'in de katılması gerektiğini savunan İşçi Partili Owen Smith'ti. Grup, Suriye'de yıkıntılar arasındaki bir duvara Smith'e ithafen şu mesajı yazdı: "@OwenSmith2016 ISIS'le masaya oturmak mı istiyorsun? Bunu Menbiç şehitlerine söyle. Eğer savaşırsan her zaman kazanamazsın. Eğer savaşmazsan her zaman kaybedersin."

MASKELER, ELDE SİLAHLAR

Tugayın beş erkek üyesi mesajı yazdıkları duvarın önünde fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi. Fotoğrafta yüzlerini tamamen kapatan kırmızı maskeler, askeri üniformalar ve ellerinde otomatik silahlarıyla poz vermişlerdi. Elbette bu halleriyle dikkatleri üzerlerine çekmeleri uzun sürmedi. Haklarında çeşitli iddialar ortaya atıldı. Bu iddialardan biri de tugayın kendisini 'devrimci sol' olarak tanımlayan Kızıl Londra (Red London) adlı grupla bağlantıda olduğuydu. Red London'ın Facebook sayfasının yöneticisi olarak ismi geçen Gary Oak, bir süre önce Kuzey Suriye'ye gidip 'Rojava devrimi'ne katılmaya karar verdiğini açıklamıştı. Oak'un adı Suriye'ye ulaştıktan sonra ise Uluslararası Özgürlük Taburu (International Freedom Battalion) ile anılmaya başlandı. Kendilerini 1930'larda İspanya'da faşist yönetime karşı savaşan International Brigades (Uluslararası Tugaylar) ile kıyaslayan IFB, Suriye'de ise DAEŞ'le mücadele ettiğini ileri sürüyor. IFB'nin Facebook sayfasında Bob Crow Tugayı, "Anti faşist mücadelede yer almak için İngiltere, İskoçya ve İrlanda'dan gelen proleter militanlar" olarak tanımlanıyor. Bob Crow Tugayı'nın şu sıralar Menbic'te olduğu tahmin ediliyor. Tugayın Twitter adresine 2 Eylül'de yüklenen videoda iki tugay üyesi, bir askeri aracın kasasında Rakka'dan Menbiç'e giderken görülüyor. Tugay çatışmanın ortasında olmalarına rağmen dünya gündemini takip etmeyi de ihmal etmiyor. 8 Eylül'de çekilen fotoğrafta yine bir duvarın önünde poz verirken görülüyorlar. Duvarda "Sosyalizm kazanacak" yazıyor. Twitter mesajında ise Dublin'de greve giden otobüs çalışanları ile dayanışma içinde olduklarını vurguluyorlar.

KÖTÜ ASKERLER

Bob Crow Tugayı kendisini idealist savaşçılardan oluşan bir grup olarak göstermeye çalışsa da onları en başta YPG'ye katılan diğer yabancılar ciddiye almıyor. Yıkıntılar önünde karizmatik pozlar veren Bob Crow Tugayı ile alay edip, onları "Suriye'ye akın edip zamanının çoğunu savaşmak yerine kameralara poz vermekle geçiren bir grup idealist" olarak değerlendiriyorlar. Yabancılar arasındaki en medyatik isimlerden biri olan, bir yılı aşkın süredir YPG içinde yer alan İngiliz Macer Gifford da İngiliz basınına yaptığı açıklamalarda tugayın kötü askerlerden oluştuğunu iddia etti. YPG içinde 100'e yakın yabancının olduğu tahmin ediliyor. Suriye'deki olayları değerlendiren İngiliz merkezli Syrian Observatory'nin verdiği bilgiye göre bu yabancılar arasında İngiliz, Fransız, İspanyol, Avusturyalı, Avustralyalı, Danimarkalı, Amerikalı ve Kanadalılar bulunuyor. Yabancıların büyük kısmı daha önce Irak ya da Afganistan'da görev yapmış eski askerler.

ONLAR DA TERÖRİST

Bob Crow Tugayı fotoğrafları ve videoları ile dünya medyasını meşgul ederken Başbakan Binali Yıldırım'ın danışmanlarından Yunus Akbaba'nın yaptığı açıklama olayın ciddiyetini ortaya koydu. Akbaba, YPG terör örgütü flaması altında çatışan herkesin terörist olarak kabul edileceğini söyledi. Akbaba, yabancı grupların YPG'ye destek vermek üzere katılımlarını engellemenin de geldikleri ülkenin sorumluluğu olduğunu söyledi. Savaşmaya devam ettikleri takdirde de karşılarında Türk kuvvetlerini bulacakları uyarısında bulundu. Akbaba, "Çatışmanın sıcaklığı içinde teröristleri durdurup uyruklarını soracak değiliz" dedi. Akbaba'nın açıklaması özellikle Bob Crow Tugayı'nın memleketi İngiltere'de endişeyle karşılandı. İlk çark eden de Macer Gifford oldu. Gifford, Türk askeriyle çatışmaya girmeyeceğini söyledi. Gifford, Türkiye'nin Suriye'ye girmesinin 'yabancı gönüllüler için büyük problemler yarattığını' da söyledi. İngiliz Telegraph gazetesi de Türk ordusunun İngilizlerin bulunduğu yere yakın noktaları vurduğunu iddia etti. Yabancıların bir kısmının Suriye'yi terk edebileceğini, bir kısmının da Türk ordusu ise karşılaşmamak için güneye gidebileceği iddia edildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bob Crow Tugayı nasıl Ödlek Tavuk Tugayı oldu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz