AB’den vize serbestisine ilişkin rapor

AB Komisyonu yine bildiğini okudu. PKK çadırlarına ev sahipliği yapan ve 15 Temmuz kalkışmasında demokrasinin yanında durmakta tereddüt eden Birliği, yayınladığı raporda yine “terörle mücadele yasa ve uygulamaları değişmeli” dedi. AB Komisyonu, Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılması için yerine getirilmesi gereken bu kriterle adeta FETÖ ve PKK'nın avukatlığına talip oldu.

Giriş Tarihi: 28.9.2016 16:54 Güncelleme Tarihi: 28.9.2016 16:55
AB’den vize serbestisine ilişkin rapor

Komisyonu, 18 Mart'ta gerçekleştirilen -AB mutabakatının uygulanmasına ilişkin 3. değerlendirme raporunu yayımladı. Söz konusu raporda AB, Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılması için yerine getirilmesi gereken 7 kriteri şöyle açıkladı.

İŞTE O 7 KRİTER

Raporda, 'ye vize serbestinin sağlanması için yerine getirilmesi gereken toplam 72 kriterden geriye 7 kriterin kaldığı belirtilerek, eksik kriterler şu şekilde sıralandı:

"AB standartlarında tam uyumlu biyometrik pasaport çıkartılması, yolsuzlukla mücadele için önlemlerin alınması, Europol ile operasyonel is¸birligˆi anlaşması yapılması, terörle mücadele yasa ve uygulamalarının standartlarına uyacak şekilde düzenlenmesi, AB standartlarında kişisel verilerin korunması düzenlemesinin kabulü ve uygulanması, suç bağlantılı konularda AB'nin tüm ülkeleriyle etkili işbirliği yapılması ve AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması'nın tüm maddelerinin uygulanması."

RAPORDA YER VERİLEN DİĞER KONULAR

Raporda, Türkiye ve AB'nin geriye kalan kriterler konusuna çözüm bulmak için devamlı iletişim içerisinde olduğuna dikkat çekildi.

Türkiye-AB mutabakatının uygulanmasındaki zorluklara rağmen istikrarlı biçimde sonuç verdiğine işaret edilen raporda, mutabakatın başlamasından bu yana Türkiye'den Yunanistan'a geçişlerde ve Ege Denizi'ndeki ölümlerde önemli ölçüde azalma olduğu kaydedildi.

Raporda, bu yıl Haziran-Eylül döneminde Türkiye'den Yunanistan'a günlük ortalama 81 sığınmacının geçiş yaptığı, bu sayının bir önceki yıl ortalama 2 bin 900 civarında olduğu bildirildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
AB’den vize serbestisine ilişkin rapor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz