Enerji Bakanı Berat Albayrak'tan müjde

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) yaptığı ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak müjdeyi verdi. Doğalgazda yapılacak yüzde 10'luk indirimin 1 Ekim itibariyle hem tüketiciye hem de sanayiciye yanısayacağını açıklayan Bakan Albayrak, elektrikte de zam olmayacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 29.9.2016 15:02 Güncelleme Tarihi: 29.9.2016 15:04
Enerji Bakanı Berat Albayrak'tan müjde

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, doğalgaz fiyatlarına 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere yüzde 10 indirim uygulanacağını açıkladı.

Albayrak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) gerçekleştirdiği ziyarette, yıl başı itibarıyla özellikle İran tahkim davasıyla ilgili olumlu karar çıktıktan sonra buna bağlı olarak doğalgazda indirim olacağını söylediklerini hatırlattı.

DOĞALGAZDA İNDİRİM MÜJDESİ

Tahkimle ilgili kararın yılın son çeyreğinde karar aşamasına geldiğini ve yıl sonundan önce uygulanacağını dile getiren Albayrak, "Hali hazırda karar imza noktasına gelmediği için süreç tamamlanmadı ama inşallah kış gelmeden bu süreci başlatacağımızı ifade ettiğimiz için bu kış gelmeden bu indirim 1 Ekim'den başlamak üzere hem tüketiciye hem sanayiye yüzde 10 olarak yansıyacak" ifadelerini kullandı.

Albayrak, doğalgaz fiyatlarındaki indirimin hane halkının gelirine ekstra bir kaynak oluşturmasının yanı sıra sanayideki maliyetleri de düşürerek daha fazla rekabet sağlayacağına dikkati çekti.

ELEKTRİKTE ZAM YOK

Doğalgazdaki indirimin enflasyon da dahil birçok alana zincirleme etkisi olacağına inandıklarını belirten Albayrak, "Elektrikte bir zam öngörmüyoruz, inşallah bu maliyetlerin düşmesine dayalı önümüzdeki dönemde tam tersine elektrik maliyetlerinde düşüş olması yönünde bir hareket de olması muhtemel." diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:

RUSYA İLE İLİŞKİLER

24 Kasım'ın ardından ilişkilerimiz ve sonrasındaki 7 aylık sürece baktığınızda zor bir dönem ancak sonrasında Haziran ayında süreç normale girmesi ve rahatlama oldu.

Türkiye ve Rusya ilişkilerinde önemli konulardan biri enerji. Türk Akımı 24 Kasım'a kadar belirli bir mesafeye gelmiş durumdaydı. Şimdi aynı şekilde başladık ve devam ediyoruz.

Türkiye ve Rusya tarafı müzakerelerine devam ediyor. İki ülke arasında ilişkilerimiz her geçen gün daha iyiye doğru ilerliyor.

YERLİ KÖMÜR

Yerli kömürde belirlediğimiz 5-6 bölge var. Bu konuda kriterlerimiz var. Arz talep dengesi ve verimlilik.. Eski keşif ve rezervlere baktığımızda hükümetimiz dönemindeki keşiflerde rezervler daha fazla.

Bu anlamda Çayırhan bölgesi öne çıkıyor. En geç önümüzdeki hafta içinde ilana çıkacağını düşünüyorum. Yenilebilirde de son noktaya geldik. Ekim ayı içinde açıklayacağız

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji Bakanı Berat Albayrak'tan müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz