Akıncı Üssü'ne o parolayla girmişler

Darbe girişimi gecesi Akıncı 4. Ana Jet Üssü’nde yaşananlara şahitlik eden bir asker, tanık olarak verdiği ifadede, cuntacıların nizamiyeden giriş yapmak için "yurtta sulh" parolasını kullandıklarını anlattı.

Giriş Tarihi: 30.9.2016 14:47 Güncelleme Tarihi: 30.9.2016 14:49
Akıncı Üssü'ne o parolayla girmişler

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, cuntacıların Akıncı 4. Ana Jet Üssü'ne girmek için "yurtta sulh" parolasını kullandıkları ortaya çıktı.

Kazan Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında tanık olarak ifadesi alınan asker E.C, İnsani Yardım Tugay Komutan Vekili Albay Ali Eraslan'ın, Akıncı Üssüne girmek için nizamiyedeki askere yüksek sesle "Yurt sulh, yurtta sulh kardeşim" dediğini aktardı.

VATANDAŞA ATEŞ EMRİ

Tanık askerin ifadesinde, SAT komandolarının Yüzbaşı H.İ.Ş'nin emri ile darbecileri protesto eden vatandaşlara ateş ettiği bilgisi de yer aldı. AA muhabirinin ifadesine ulaştığı E.C, Hasan Şahan Kışlası'nda konuşlanan İnsani Yardım Tugayı'nda görev yaptığını, 15 Temmuz günü saat 21.00 sularında Albay Ali Eraslan'ın bir grup subayla makamına geldiğini söyledi.

Daha sonra Ani Müdahale Mangasından mühimmat, çelik yelek ve kompozit başlıklar alan grubun kışladan ayrılmak üzereyken Albay Eraslan'ın bir askerden zarf aldığını belirten E.C, Akıncı 4. Ana Jet Üssü'ne geldiklerini söyledi.

SAĞ ELİNİ KALDIRIP "YURTTA SULH, YURTTA SULH KARDEŞ" DİYE BAĞIRDI

Nizamiye girişinde silahlı askerlerin kendilerini durdurduklarını anlatan E.C, "2 nolu Yenikent Nizamiyesi'ne geldik. Uzun boylu kompozit başlıklı bir kişi elindeki lazerli silahı doğrulttu. Araçta Albay Ali Eraslan'ın olduğunu söyledim. Albay Ali Eraslan araçtan inerek sağ elini kaldırıp 'Yurtta sulh, yurtta sulh kardeş' diyerek bağırdı. Kapı açılmadı. Ali Eraslan telefonla görüştükten sonra kapı açıldı ve bizi içeriye aldılar." dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıncı Üssü'ne o parolayla girmişler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz