Köy ekmeğinin lezzet yolculuğu

İnsanoğlunun bilinen en eski, en temel ve önemli gıda maddelerinden biri olan "köy ekmeği" zahmetli bir yolculuğun ardından sofraya geliyor.

Giriş Tarihi: 3.10.2016 13:30
Köy ekmeğinin lezzet yolculuğu

Çiftçilerin yoğun mesai harcayarak tarlalarını hazırlamasının ardından titizlikle ekilen buğday, değirmenlerde un haline getirildikten sonra, köy kadınlarının ellerinde ekmeğe dönüştürülüyor.

Ayda iki ya da üç kez yapmak için tam gün ayırmak zorunda olan köylü kadınlar, sabahın erken saatinde kalkarak, elek yardımı ile unu eleme işleminin ardından su, tuz ve maya katarak, hamuru yoğuruyor. Yaklaşık 3 saat dinlendiren hamur, maharetli ellerde bezeler haline getiriliyor.

Tepsilere yerleştirilen hamur bezeleri kabarması için bir saat daha bekletiliyor. Bu arada emek kokan eller, ekmek fırını yakmaya girişerek, ayçiçeği saplarını tutuşturuyor. Belli bir sıcaklığa erişen fırına yerleştirilen tepsilerdeki ekmeklerin pişmesi bekleniyor.

"Köy ekmeği yaparak, gelenek ve göreneklerimize sahip çıkıyoruz"

'nin nde yaşayan Ergül Özeklioğlu, sabahın ilk ışıklarında başladığı 'köy ekmeği' yapımını güneşin batışında tamamlayarak ailesinin 15 günlük ekmek ihtiyacını karşılıyor.

Köy ekmeğinin daha doyurucu ve olduğunu anlatan Özeklioğlu, "Satın almak yerine köy ekmeğini tercih ediyoruz. Satın aldığımız ekmeklerde katkı maddeleri çok oluyor. Yaptığımız ekmek 15 günde bozulmazken, satın alınan ekmek 4 gün içerisinde küf yapıyor." şeklinde konuştu.

(AA)

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Köy ekmeğinin lezzet yolculuğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz