Avrasya Tüneli'nde test sürüşü yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Aralık'ta hizmete açılması planlanan Avrasya Tüneli şantiyesini ziyaret etti. Erdoğan, kendi kullandığı makam aracıyla başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile birlikte tüneli geçerek yetkililerden bilgi aldı. Test sürüşünün ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her şeye rağmen yatırımlar devam edecek" dedi.

Giriş Tarihi: 8.10.2016 15:06 Güncelleme Tarihi: 8.10.2016 15:24
Avrasya Tüneli'nde test sürüşü yapıldı

Açılışı 20 Aralık'ta yapılacak olan Avrasya Tüneli test sürüşünü gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletimizin asırlardır beklentilerini hayata geçireceğiz. 29 Ekim 2013'ten bugüne 156 milyon Marmaray'dan, Asya kıtasından Avrupa'ya, Avrupa kıtasından Asya'ya geçmiş oldu. Bunlar hayaldi gerçek oldu" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan test sürüşünün ardından yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

*14 yılda ulaşım sektöründe tarihi adımları attık, gerçekleştirdik. Olmaz denilenler oldu. Yapılamaz denilenler yapıldı. Palavra diyenler, aldandı. Bizler doymadık. Çok çalışacağız, gayret edeceğiz dedik. Milletimizin asırlardır devam eden beklentilerini gerçekleştireceğiz.

*Bugün itibariyle sadece Marmaray'dan geçen kişi sayısıs 156 milyon. 29 ekim 2013'den bugüne 156 milyon kişi Marmaray'dan geçti. Bunlar hayaldi gerçek oldu.

*Ulaşım sektöründe tarihi adımlar attık. Asya'da Avrupa'ya Avrupa'dan Asya'ya bugün Avrasya tünelinden aracımızla geçtik. 20 Aralık'tan itibaren 26 yıl süreyle bu firmalar burayı işletecek. Daha sonra da devletimize bırakacak.

*Bizim için önemli adımlar.. Biliyosunuz 2018'de üçüncü havalimanının birinci etabını açacağız. Kaba inşaat yüzde 40 oranında bitti. Bununla kalmıyoruz. Bir başka adım Kanal İstanbul... Onun da yakın zamanda ihalesi yapılacak.

*Bütün bunlarla beraber bir diğer adım olarak bu projenin bedeli o da 1 milyar 250 milyon dolar. Burada her şey hız kazandığı için bizi ayrıca mutlu ediyor. Bütün tüneller birbirine bağlıyor. Bütün bunlar Türkiye'nin nereden nereye geldiğini gösteriyor.

*15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yük kalmadı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü sayesine. Avrasya Tüneli de hizmete girince 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün araç yükü de azalacak.

*Avrasya Tüneli ile yıllık yakıt tasarrufu sağlanacak. Avrasya Tüneli ile yılda 160 milyon liralık yakıt tasarrufu sağlayacağız. Zaman tasarrufu sağlayacak bize.

* Her türlü güvenlik önleminin düşünüldüğü bu projeyle hiçbir endişe taşımayacağız. Bir diğer hassasiyet ise şu; ciddi manada trafik olmaması hasebiyle tünel çıkışlarında trafik sıkışıklığı olmayacak.

*Her şeye rağmen yatırımlarımızı sürdürdüğümüz, 2023 vizyonlarımız ile birlikte modern Türkiye'nin geleceğine yürüyeceğiz. Yenikapı ruhunu zedelemeye çalışanlarada milletçe en güzel cevabı vereceksiniz. Şimdi de diyorum ki 20 Aralık'ta açılışta da sizlerle birlikte olacağız.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrasya Tüneli'nde test sürüşü yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz