Bakan Çavuşoğlu: ABD, biz konuştuğumuz zaman...

Dışleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İşte Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar

Giriş Tarihi: 11.10.2016 17:20 Güncelleme Tarihi: 11.10.2016 17:21
Bakan Çavuşoğlu: ABD, biz konuştuğumuz zaman...

Bakan Çavuşoğlu'nun A Haber'de gündeme dair soruları yanıtladığı programdan öne çıkan açıklamaları:

"330'DAN FAZLA PERSONELİ BAKANLIKTAN UZAKLAŞTIRDIK"

ile mücadele kapsamında Dışleri Bakanlığından şu ana kadar 330'dan fazla kişi uzaklaştırıldı. Tüm misyonlarımız FETÖ'yü anlatıyor. Şu anda her türlü adımı basını, STK'lar, siyaset olarak Yenikapı ruhu kapsamında ve çerçevesinde birlikte atıyoruz. Akademisyenlerimiz çok farklı ve olumlu çalışmalar yürütüyorlar. Bizim söylemlerimize resmi görüş diye bakılıyor. Ancak Sivil olarak inisiyatif alındığında işler değişiyor. Muhalefette de bu görev benimsenirse ki büyük ölçüde biz bunu sağladık; bu mücadeleyi sonuna kadar başarıyla götüreceğiz.

"SON GİDEN BELGELER TAMAMEN DARBE İLE İLGİLİ"

Fetullah Gülen'in iadesi konusunda yla birlikte çalışıyoruz. Bize ulaştırılan belge, delilleri hemen Washington'da elçiliklerimiz aracılığıyla iletiyoruz muhataplarımıza. Delilleri sunduk, daha önceki 80 üzerindeki deliller darbe girişimi öncesiydi. Son ulaştırdıklarımız ve belgeler geçici tutuklama talebi ise tamamen darbe girişimine ilişkin belge ve taleplerdir. Delil ve belge toplanmaya ve iletilmeye devam ediliyor. Süreci işletmeye devam ediyoruz. Ancak ondan sonraki siyasi süreci de takip ediyoruz. Müttefikimiz Amerika'dan hiç tereddüt etmeden bu işbirliğini gerçekleştirmesini bekliyoruz. Zaten bu girişimin arkasında onun olduğuna ilişkin Amerikalıların da bir şüphesi yok.

"AMERİKA ŞUNU ÖĞRENDİ, DAHA DA ÖĞRENECEK..."

PKK'ya yardım sözü vermek yanlış bir tutum ve açıklamadır. Amerika Birleşik Devletleri teröre destek veren ülke konumuna düşer. Bir de bizim açıklamalarımız kimseyi rahatsız etmesin. ABD şunu öğrendi ve öğrenmeye devam edecek. Müttefik olmamız onlarla her konuda aynı fikirde olmamız anlamına gelmez. Biz bir şey deyince, onların yanlışlarını söylediğimizde alınmalarına gerek yok. YPG olsun Irak olsun her zaman hataları söylüyoruz. Onlar söylediği zaman içişlerine karışmak olmuyor da biz söyleyince mi oluyor?

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Çavuşoğlu: ABD, biz konuştuğumuz zaman...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz