Türk Akımı Projesi'nde hat paylaşımı

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı'nın denizaltı kısmına Rusya'nın sahip olacağını bildirdi. Novak, birinci hat çerçevesinde kara kısmına ise Türk inin sahip olacağını, ikinci boru hattında ise ortak şirketin yöneteceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 11.10.2016 12:59
Türk Akımı Projesi'nde hat paylaşımı

DENİZALTI RUSYA'NIN KARA TÜRKİYE'NİN

Novak konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İki boru hattının her biri 15,75 milyar metreküp doğalgaz kapasitesinde olacak. Rus denzialtı kısmını inşa edecek ve sahibi olacak. Kara kısmına ise Türk tüketiciler sahip olacak. Bu ilk boru hattı. İkinci boru hattında ise ortak şirket kurulacak" ifadelerini kullandı.

GAZPROM VE BOTAŞ ORTAK ÇALIŞACAK

Novak, Rus şirketin iki boru hattında da denizaltı kısmına sahip olacağının altını çizerek, "Katılımcıları Rus ve Türk tarafından sorumlu ve Botaş belirleyecek. Ya kendileri ya da yan şirketler kurulacak" dedi.

CİDDİ ANLAMDA ARTACAK

Öte yandan Gazprom tarafından yapılan basın açıklamasında, lanan anlaşmanın 'in derinliklerinden Rusya'danTürkiye'ye boru hattı inşa edilmesini ön gördüğünü belirtti. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere de yer verildi,"Bugün çok önemli bir belge imzalandı. Türk Akımı projesinin hukuki temeli oluşturuldu. Türk Akımı Türkiye'nin doğalgaz sevkiyatının güvenliğini ciddi anlamda artıracak."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Akımı Projesi'nde hat paylaşımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz