Erdoğan: Kusura bakmayın mağdur falan yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde, Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Adayları Kura Töreni'nde konuştu. Erdoğan "Zaman zaman 'Mağdurlar var' deniyor. Kusura bakmayın mağdur falan yok. Bütün mesele yargı, kolluk kuyvvetleri ile birlikte burada samimi davrandığı sürece burada mağdur yok." dedi.

Giriş Tarihi: 12.10.2016 11:54 Güncelleme Tarihi: 12.10.2016 12:47
Erdoğan: Kusura bakmayın mağdur falan yok

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

bu ihanet çetesinin ilk darbe girişimi değildir. ilk hamlesinin 17-25 Aralık'ta yaptı. 15 Temmuz gecesinin ardından kaos yaşamamışsa 17-25'in önüne geçilmesine borçluyuz. Yargıda ve emniyette gerekli tedbirleri almamış oslaydık çok daha farklı olabilirdi. Yargının yardımı, milletin cesareti sayesinde ikinci kurtuluş savaşından milletimiz galip çıktı.

FETÖ başta olmaz üzere hukuk çerçevesinde saddece vicdanınızın sesini dinleyerek karar vermelisiniz.

Biz irademizi hakka teslim etmek zorundayız irademizi birlrilne ipotek verirsek yanarız.

KUSURA BAKMAYIN MAĞDUR FALAN YOK

Zaman zaman 'Mağdurlar var' deniyor. Kusura bakmayın mağdur falan yok. Bütün mesele yargı, kolluk kuyvvetleri ile birlikte burada samimi davrandığı sürece burada mağdur yok. Samimi davranılmıyorsa o haklar kendilerine iade ediliyor. Yanlışlar, hatalar olmuyor değil. Olabilir. Ama benim 241 şehidimin hesabını kim verecek. Onların aileleri mağdur değil, mazlum değil mi? Sadece şu Külliye'nin etrafında 29 şehidimin hesabını kim verecek?

ABD'YE SERT TEPKİ

Dünyadan bize akıl verenler var. Bu kadar ismi nereden biliyorsunuz, nasıl bunları bir anda içeri alıyorsunuz? Biz devletiz ya burası muhtarlık değil. Sen kalkacaksın savcılarını Türkiye'ye göndereceksin yedirip içirip göndereceksin. Sonra bizim masum vatandaşımızı orada içeri alacak ve diyecek ki bizde bağımsız yargı var. Kimse kusura bakmasın bizdeki yargı sizden daha bağımsız.

BUNDAN SONRA BÖYLE

Bizden teröristleri istedikleri zaman kendilerine veriyoruz ama onlar bakın böyle bir teröristi bize vermiyor. Niye vermiyorsun? Neymiş yargı varmış, mahkeme kararı olmadan veremezlermiş. Olabilir, peki. Gün olan harman ola. Aynı şey burada da olabilir. Bir şeyler istediğiniz zaman bu defa da biz, (hakimlere hitaben) sizlere havale edeceğiz. Siz karar vermedikçe biz de vermeyeceğiz. Bundan sonra böyle.

HSYK'NIN YAPISININ DEĞİŞMESİ GEREKİR

Meslekten ihraçlar yoluyla yargı teşkilatımız terör örgütüne destek verenlerden büyük ölçüde temizlendi. Şimdi sizler gidince tam olarak temizlenecek. Ama cesur olacaksınız, bunun sonunda şehadet de vardır. Acaba şu olur mu bu olur mu yok. Hem adil olacaksınız hem ben de bir Selim olabilirim diyeceksiniz. Sistemdeki açıklar devam ettiği sürece yarın başka örgütlerin de böyle girişimlerde bulunmasının önüne geçilemez. Bunun için öncelikle HSYK'nın yapısının değişmesi gerekir. Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerimizden HSYK üyelerinin seçim yönteminin değiştirilmesi için gereken uzlaşmayı göstermelerini bekliyorum. Ülkemiz için böyle hayati bir konuda hiçbir ülkenin kendi siyasi görüşünü dayatarak ülkenin önünü tıkama hakkı yoktur.

BİR TERÖRİST BAŞINI İADE ETTİLER, ÖTEKİNİ ALDILAR

FETÖ meselesi sadece bir şarlatanın hezeyanlarının peşinden gidenler konusunun ötesinde bir konudur. Bir terörist başını iade ettiler, ötekini aldılar. Oyun çok sinsi. Vermeme süreci uzarsa seslendireceğimiz çok hassas konular da olacaktır. Şu anda ABD Suriye'nin kuzeyinde PYD ve YPG'ye silah veriyor. Bunları bizzat Sayın Başkan'ın kendisine söylediğim için burada da söylüyorum. Silah vermeyin dedikten 3 saat sonra silah indirildi. Kobani'ye indirilen silahların yarısı PYD'ye, yarısı DEAŞ'a gitti.

HILLARY CLINTON'IN AÇIKLAMALARI

Herhalde derdimin ne olduğunu anlıyorsunuz değil mi? Suriye'de sayıları topu topu 10 bin civarında olan DEAŞ'ın yabancı savaşçıları ile mücadele eden 63 ülke, koalisyongüçleri olarak 10 bin DEAŞ'lıyı halledemiyoruz, PYD-YPG'ye diyoruz gelin şu DEAŞ'ı halledelim. Teröristin iyisi kötüsü olur mu, onlar da terörist. Demokratların adayı Bayan Clinton'un açıklamasını da çok talihsiz buluyorum. PYD-YPG'yi desteklemeye devam edeceğiz diyor. Siyasette bu tanımlamayı yapmanın amacı çok farklıdır. Ben bunu siyasi bir acemilik olarak görüyorum. Çok yanlış bir açıklamadır. Bu verdiğiniz silahlarla siz 600 bin insanın ölümüne neden olduğunuzun farkında değil misiniz?

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Kusura bakmayın mağdur falan yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz