2016 KYK burs sonuçları açıklandı mı? Ne zaman açıklanacak?

Kredi Yurtlar Kurumu olarak bilinen KYK burs başvuruları iki gün önce (12 Ekim 2016) sona erdi. Şimdi ise öğrenciler o soruya cevap arıyor. 2016 KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte meraklı bekleyişin sona ereceği o tarih aralığı...

Giriş Tarihi: 14.10.2016 14:43 Güncelleme Tarihi: 14.10.2016 14:50
2016 KYK burs sonuçları açıklandı mı? Ne zaman açıklanacak?

Burs almak isteyen üniversite öğrencilerinin başvurduğu Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) için yapılan başvurular 2 gün önce sona erdi. Başvuru yapılır yapılmaz akıllarda "2016 KYK sonuçları ne zaman açıklanacak?, KYK açıklandı mı?" gibi sorular belirdi.

Sınavın açıklanma tarihi ile ilgili sorular başta olmak üzere KYK ile ilgili merak ettiğiniz birçok sorunun yanıtını bu haberimizden bulabilirsiniz.

KYK başvuruları ne zaman başladı ve ne zaman sona erdi?
3 Ekim 2016
tarihinde başlayan KYK için son başvurular 12 Ekim 2016 23:59 tarihinde alındı.

KYK sonuçları ne zaman açıklanacak?
Önceki başvurularda olduğu gibi sınavların açıklanma tarihi ile ilgili ilk etapta tam bir tarih verilmiyor. Yalnız belirli bir tarih aralığı bulunuyor.

KYK tarafından yapılan açıklamalara göre olağandışı bir durum olmadığı takdirde sınavlar en geç 2 hafta içerisinde açıklanacaktır. Başvurular 12 Ekim 2016 tarihinde başladığına göre en geç 26 Ekim 2016 tarihinde kadar burs sonuçları açıklanmış olacaktır.

Burs sonuçları nereden öğrenilir?
Burs sonuçları direk olarak KYK sitesi üzerinden öğrenebiliyor. En hızlı şekilde sorgulama yapmak için altta yer alan "KYK sonuçları sorgulama" linkine tıklayabilirsiniz.

KYK sonuçları sorgulama

KYK burs ve kredi ücretleri ne kadar?
Bu sene burslar ile ilgili iki farklı gelişme yaşandı. Öncelikle burs verilecek olan öğrenci sayısının arttırılacağı ve hemen ardından burs ve krediye zam yapılacağı açıklandı.

Geçtiğimiz seneyi hatırlamak gerekirse;
Lisans öğrencileri 330 TL alırken şimdi o rakam 400 TL yükseltildi.
Yüksek lisans öğrencileri için ise aylık 660 TL olan rakam bu sene itibariyle 800 TL yükseltildi.
Doktara yapan öğrenciler ise aylık 990 TL olan rakam bu sene 1200 TL'e yükseltildi.

Burs ödemeleri nasıl yapılıyor?
İlk olarak KYK'nın kendi web sitesi olan kyk.gov.tr üzerinden KYK Kredi/Burs Ödemeleri bölümüne girilerek şubenin öğrenilmesi gerekiyor. Daha sonra ilgili şubeden BANKKART alınarak burs ödemeleri alınabilmektedir.

Ödemeleri TC kimlik numaralarına göre 6. ve 10. günler arasında yapılmaktadır.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
2016 KYK burs sonuçları açıklandı mı? Ne zaman açıklanacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz