Dışişleri ı Çavuşoğlu'ndan, Fransız Bakanın eleştirisine tokat gibi cevap!

Fransız mevkidaşının ile ilgili açıklamalarına "Türkiye ile Fransa'nın OHAL uygulamaları arasında fark yok" yanıtını verdi.

Giriş Tarihi: 24.10.2016 15:58 Güncelleme Tarihi: 24.10.2016 16:14
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan, Fransız Bakanın OHAL eleştirisine tokat gibi cevap!

Fransa'da uzatılan olağanüstü hal () uygulaması üzerinden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Türkiye'deki OHAL uygulamasına yönelik eleştirilerini nasıl değerlendirdiği sorulan Fransız Ayrault'un açıklamalarına Dışişleri Bakanı'ndan tokat gibi cevap.

ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE'DEKİ OHAL'LE FRANSA'DAKİ OHAL ARASINDA FARK YOK

Fransız Bakan Ayrault, "Türkiye terörle mücadele çerçevesinde kendini savunma hakkına sahiptir. Bu onun en doğal hakkıdır. OHAL süresini uzatmak da kendi hakkıdır. Ancak Türkiye ve Fransa'daki OHAL, aslında aynı hukuki temele dayalı iki OHAL değildir. Fransa'da OHAL'da yasamalar yürütmeye geçmemektedir ve yargının hala bağımsızlığı söz konusudur" şeklindeki açıklamalarına Dışişleri Bakanı'nın yanıtı şöyle oldu:

İki ülkede uygulanan OHAL arasında bir fark olmadığını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Bize göre Türkiye'deki OHAL'le Fransa'daki OHAL arasında fark yoktur. Kapsamı da hedefi de aynıdır. Terör örgütlerini hedef almaktadır. Fransa'yı hedef alan teröristler hangi muameleyi görüyorsa hukuk çerçevesinde, Türkiye'de darbe girişiminde bulunan FETÖ'ye bağlı teröristler de darbeyi yapanlar da hukuka teslim edilmiştir. Fransa ve Türkiye'deki OHAL, Fransız ve Türk vatandaşlarının özgürlüklerini kısıtlamamıştır. Atılan adımlar Anayasa ve hukuk çerçevesinde olmalıdır. Bizler devletiz. Devletler teröristler gibi davranamaz. Bu sürecin şeffaf olması önemli"

"TÜRKİYE VE FRANSA'DAKİ OHAL AYNI HUKUKİ TEMELE DAYALI DEĞİL"

Fransa'da uzatılan olağanüstü hal (OHAL) uygulaması üzerinden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Türkiye'deki OHAL uygulamasına yönelik eleştirilerini nasıl değerlendirdiği sorulan Fransız Bakan Ayrault şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye terörle mücadele çerçevesinde kendini savunma hakkına sahiptir. Bu onun en doğal hakkıdır. OHAL süresini uzatmak da kendi hakkıdır. Ancak Türkiye ve Fransa'daki OHAL, aslında aynı hukuki temele dayalı iki OHAL değildir. Fransa'da OHAL'da yasamalar yürütmeye geçmemektedir ve yargının hala bağımsızlığı söz konusudur. Bizdeki OHAL'de sadece polis yetkilerine ekstra bir yetki daha getiriliyor. Bu çerçevede Türkiye'nin OHAL sürecinde hukuk devletine saygısı, temel hak ve özgürlüklerinin her zaman göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulamamız gerekiyor. Yargılamaların her zaman adil koşullarda gerçekleşmesi gerekiyor, faillerin kendilerini savunacak avukatlarına erişebilmesi ve bu avukatların özgürce mesleklerini icra edebilmesi gerekiyor"

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan, Fransız Bakanın OHAL eleştirisine tokat gibi cevap!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz