Rusya’dan Türkiye’ye flaş çağrı

Rusya, Türk gıda ürünlerine uygulanan geçici kısıtlamaların kaldırılması için Türkiye'nin hazırlaması gereken programı beklediğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 24.10.2016 14:14
Rusya’dan Türkiye’ye flaş çağrı

"TÜRKİYE'Yİ BEKLİYORUZ"

Rosselkhoznadzor'un internet sitesinden yapılan açıklamada, Rusya'da 6 Ekim'de yapılan görüşmeler sonrasında Rusya'ya ihraç edilecek Türk gıda ürünlerinin sağlık açısından güvenliğine dair Türk tarafının 10 gün içerisinde bir program hazırlaması konusunda anlaşmaya varıldığı kaydedildi.

PROGRAM HALA ULAŞMADI

Açıklamada, gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik söz konusu programın incelenmesi sonrasında Türk gıda ürünlerine uygulanan kısıtlamaların kaldırılma sürecinin başlayacağı belirtilirken, programın belirlenen süre zarfında henüz ulaşmamış olmasının süreci yavaşlattığı ileri sürüldü.

İLİŞKİLER DAHA DA İLERLEMELİ

Türkiye ve Rusya arasındaki ticari ilişkilerin sadece eski haline döndürülmesinin değil, daha da ileri bir noktaya taşınmasının arzulandığı vurgulanan açıklamada, bu nedenle söz konusu programın hazırlanmasının ivedilikle sonuçlanmasının beklendiği belirtildi.

YASAK KALDIRILMIŞTI

Rus hükümeti geçtiğimiz günlerde aldığı kararla, portakal, mandalina, kayısı, şeftali ve eriği Türkiye'den alınması yasak olan gıda ürünleri listesinden çıkarmıştı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya’dan Türkiye’ye flaş çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz