Meteoroloji uyardı! Yarın gökten asit mi yağacak? Asit yağmurundan hangi illerimiz etkilenecek? Nerelere asit yağacak

Meteoroloji'den önemli açıklama. Yarın yani 28 Ekim cuma günü o illerimize asit yağmuru yağacak.İşte asit yağmurundan etkilenecek illerimiz.

Giriş Tarihi: 27.10.2016 15:23
Meteoroloji uyardı! Yarın gökten asit mi yağacak? Asit yağmurundan hangi illerimiz etkilenecek? Nerelere asit yağacak

Meteoroloji açıkladı, yarın yani 28 Ekim Cuma günü için üstüne basa basa bir kez daha uyardı. DAEŞ'in Musul'daki kükürt tesislerini ateşe vermesi sonucu zehirli gaz ülke sınırlamıza geldi. Yağmurun etkisi ile yarın başta Şırnak, Hakkarı ve Mardin olmak üzere birçok Doğu iline asit yağmuru yağacak?

Peki bu iller ne kadar etkilenecek, İstanbul etkilenecek mi, etkisi tahmin edildiği kadar kötü mü olacak? Uzmanlar merak edilenleri açıkladı.

Meteoroloji'nin açıklaması şöyle:

Musul'un güneyinde bulunan kükürt üretim tesislerinin ateşe verilmesi sonucu oluşan zehirli gazların Türkiye'yi etkileyeceğine dair basınımızda haberler yayınlanmaktadır.

Olayla ilgili yapılan meteorolojik değerlendirmede bölgede dün görülen yağışlar gece kesildi. Bugün bölgede güney ve güneybatı yönlerden rüzgâr beklenmekle birlikte yağış tahmin edilmemektedir.

Bölgedeki kirletici konsantrasyonu konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığından taşınım konusunda net bir kanata ulaşmak zordur.

Ancak meteorolojik şartlar göz önüne alınarak,, Bugün bölgede güneyli rüzgâr akışlarına yağış eşlik etmesi beklenmediğinden asit yağmuru riskinin oldukça zayıf olduğu değerlendirilmektedir.Bu gece saatlerinden sonra ve yarın (Cuma günü) bölgenin tekrar yağışlı bir havanın etkisine gireceği tahmin edilmektedir.

Yağışla birlikte bölgedeki rüzgâr akışlarının zamanla kuzey yönlere dönmesi beklendiğinden asit yağmuru riskinin zayıf olduğu değerlendirilmektedir.

Uydu görüntüleri analizlerinde bugün güneyli hava akımları ile ülkemizin güneydoğu kesimleri üzerine etkisini azaltarak gaz taşınımı olduğu görülmektedir. Bu gece tekrar başlaması beklenen yağışın atmosferde bulunan bu gazı ilk etapta yere indirmesi söz konusudur. Daha sonra ise rüzgar döneceği için bölgeden ülkemiz üzerine gaz taşınımı ve asit yağmuru riski beklenmemektedir.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Meteoroloji uyardı! Yarın gökten asit mi yağacak? Asit yağmurundan hangi illerimiz etkilenecek? Nerelere asit yağacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz