Dışişleri: “Gülen hakkındaki iddiaların doğruluk payı olabilir”

medyasına konuşan üst düzey bir Amerikan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Türkiye’nin Fethullah Gülen’in darbede payı olduğuna dair iddialarında doğruluk payı olabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 1.11.2016 09:04 Güncelleme Tarihi: 1.11.2016 10:14
ABD Dışişleri: “Gülen hakkındaki iddiaların doğruluk payı olabilir”
Yetkili, Türkiye'nin Gülen ve takipçileri hakkındaki suçlamaların ciddiye alınması için yeterli gerekçe olduğunu da belirtti.

AP'nin Pazartesi akşamı yayınlanan haberine göre, Amerikalı diplomat Gülen tarafından yönetilen vakıf ve eğitim kuruluşlarının şüpheli bir yapısı ve finansmanı olduğunu vurgulurken, "halim selim dini bir hareketten çok organize suç örgütlerinin kara para aklamak için para saklayan kişileri gibi görünüyorlar" dedi.

Yetkili aynı zamanda 'nin kendilerine verilen delilleri halen incelediğini fakat Türkiye tarafından kendilerine verilen kanıtların Gülen'in darbe öncesi suçlarına ilişkin delilleri içerdiğini ifade etti. Türkiye'de paralel devlet yapısı ve Fethullahçı Terör Örgütü'ne yönelik operasyonları da ağır bulan Amerikalı yetkili, "bu konuda Türkiye'ye demokratik normlara uyması için özel ve kamuoyuna açık bir şekilde çağrıda bulunmaya devam edeceğiz" dedi.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Dışişleri: “Gülen hakkındaki iddiaların doğruluk payı olabilir”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz