Maliye Bakanı: Dizel otomobillere zammı yok

Maliye Bakanı Naci Ağbal, değişikliğiyle araçlara zam gelmeyeceğini söyledi. Ağbal, dizel araçlara dönük olarak, emisyona dayalı vergileme çerçevesinde artış planları bulunmadığını da belirtti

Giriş Tarihi: 2.11.2016 10:34 Güncelleme Tarihi: 2.11.2016 11:56
Maliye Bakanı: Dizel otomobillere ÖTV zammı yok
Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. alacaklarında tek etmenin motor silindir hacmi olduğunu belirten Bakan Ağbal, "Yapılan değişiklikle aracın cinsi, sınıfı, üst yapı ve gövde tanımı, istiap haddi yolcu ve yük taşıma kapasitesi vergileme ölçütü olarak sisteme ilave edildi" dedi. Naci Ağbal, tasarı ile piyasada fiyat dengelerini değiştirecek bir düzenleme yapma planları olmadığını bildirerek, "Birkaç gündür gazetelerde spekülasyon üretme görüntüsü var. Medyada oluşturulmaya çalışılan, yüksek miktarlı artışlar diye bir şey söz konusu değil. Yaptığımız bu düzenleme, sadece sistemde vergileme ölçülerini artırmaktan ibaret. Yetki alıyoruz. Bu yetkimizi ne zaman, ne şekilde kullanacağız, hangi yönde kullanacağız, bu, bütçe politikası meselesidir" diye konuştu.

Mevcut uygulama nasıl?
Özel tüketim vergisi 1600 CC'ye kadar olan araçlarda yüzde 45, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 90 ve onun üzerinde olan araçlarda da yüzde 135 olarak uygulanıyor.

Emekli maşı artacak
Bakan Ağbal, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'ndaki değişikliğe ilişkin de sigorta primini esas tavan oranın mevcut sistemde asgari ücretin 6.5 katı olarak belirlendiğini, yapılan çalışmada bu oranın 7.5 kat olarak belirlenmesinin öngörüldüğünü söyledi. Özel sektörün asgari ücret artışına bağlı olarak karşılaştığı maliyetleri karşılamak amacıyla 2016 bütçesinde yaklaşık 10 milyar liralık kaynak öngördüklerini anlatan Ağbal, "SGK kayıtlarına göre, bir kısmı ücretli bir kısmı ise 350 bin sigortalı bağımsız çalışan var. Bu çerçevede 2017 yılında yaklaşık 1.6 milyar lira SGK'nın prim gelirlerinde bir artış öngörüyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliye Bakanı: Dizel otomobillere ÖTV zammı yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz