II. Abdülhamid'e saygısızlık!

Koleksiyonunda bulunan 200'den fazla eserin ikisini Contemporary Istanbul'da sergileyen Cem Yılmaz: Beğendiğim birçok eser var ama onlara maddi gücüm yetmiyor.

Giriş Tarihi: 4.11.2016 13:09 Güncelleme Tarihi: 4.11.2016 15:22
II. Abdülhamid'e saygısızlık!

Okan Filizçay - GÜNAYDIN

"BEĞENDİĞİM BAZI ESERLERE MADDİ GÜCÜM YETMİYOR"

Grafik tarzı yapıtlar çok ilgimi çekiyor.

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, yoğun bir ilgiyle kapılarını açan 11'inci Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı'nın Collectors' Stories (Koleksiyonerlerin Hikayesi) bölümüne konuk oldu. Sahip olduğu koleksiyondan iki eseri fuarda sergilenen Yılmaz, önceki gün Ozan Güven'le birlikte Contemporary'yi turladı.

127 BİN LİRA ÖDEDİ

Geçtiğimiz günlerde Etiler'de baş başa yemek yediği Şilili galeri sahibi Isabel Croxatto'nun galerisine uğrayan ünlü komedyen, iki eser satın aldı. Yılmaz; Ali Elmacı'ya ait heykele 82 bin TL öderken, 45 bin TL değerinde bir tabloyu da evine götürdü.

SANATSEVER CEM

Fuarda yer alan 60 koleksiyonerden biri olan ünlü komedyen, "Türkiye'de koleksiyonerlerin arasında olduğum için çok mutluyum. Sergiyi gezerken çok kıymetli eserlerle karşılaştım" dedi. Yılmaz, sanatsever yönünü GÜNAYDIN'a anlattı...

'KEMAL, ÇOK CESUR BİR ÇOCUK'

Sergide yer alan iki eser, ne zamandır koleksiyonunuzdabulunuyor?


Birini bir yıl, diğerini ise altı yıl önce satın almıştım. İkisi de Amerikalı sanatçıların eserleri... Litografi baskı olan eser, şu an hayatta olmayan sanatçı Tom Wesselmann'a, diğeri ise Ron English'e ait. English; küçük oyuncaklardan, karikatür ve animasyon dünyasından esinlenen bir sanatçı. Grafik tarzı eserler daha çok ilgimi çekiyor.

Koleksiyonunuzda kaç eser bulunuyor?

200'ün üzerindedir... Beğendiğim birçok eser var ama onlara maddi olarak gücüm yetmiyor.

Sanata harcanan paraya acımayanlardan mısınız?

Bu bir alışveriş meselesi... Aslında alıp satmıyoruz; eser el değiştiriyor sadece. Yani, biz kıymeti muhafaza ediyoruz. Satma ya da alma söz konusu değil. Sanatı seven, bir işe saygısı olan kişinin, sanatçıya destek vermesi olarak görüyorum bunu.

Bu arada sosyal medyada paylaştığınız bir videoda, oğlunuz Kemal "Ben de sahneye çıkacağım" diyor. Kemal'i sizinle sahnede görür müyüz?

Kemal doğduğunda sahneye çıkıyordum fakat çok küçüktü. Çok cesur bir çocuk, keşke onu sahnede görebilsem... Kemal, 3.5 yaşına kadar duvarları karalama konusunda uzmandı. Ama sonra duvarlardaki çerçevelerin pahalı olduğunu fark edince çizmeyi bıraktı. Annesinin evinin duvarlarını boyamasına izin veriyorum. Oğlum kıymetli olduğu gibi, Ahu da çok kıymetli.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
II. Abdülhamid'e saygısızlık!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz