Kaddafi'nin çetesi 232 çocuğa aids bulaştırdı

Kaddafi döneminde Libya başbakanlığı yapan Gnanem’in günlüklerinde, Kaddafi ve kurmaylarının Bingazi’deki 232 çocuğa AIDS virüsü enjekte ettiği ortaya çıktı. İtiraflar Fransız basınına yansıdı

Giriş Tarihi: 6.11.2016 11:14
Kaddafi'nin çetesi 232 çocuğa aids bulaştırdı

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'ye yakın iki yetkilinin Bingazi'deki 232 çocuğa kasten HIV virüsü bulaştırdığı öne sürüldü. Libya'da çocuklara kasten AIDS virüsü bulaştırdıkları gerekçesiyle yargılanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ancak daha sonra aklanarak serbest bırakılan 5 Bulgar hemşire ve 1 Filistinli doktorun ardından Kaddafi döneminde 2003-2006 yılları arasında başbakanlık yapan Şükrü Ghanem'in tuttuğu günlükte de korkunç iddialara yer verildi. Fransız haber sitesi Mediapart'ın ele geçirdiği günlükte, Ghanem'in Libyalı yetkililerin Batı'ya iftira atmak için çok sayıda çocuğa ölümcül virüsü enjekte etiğini yazdığı ortaya çıktı. Günlükte çocukların hayatının mahvedildiği bu özel operasyonun 1998 yılında askeri istihbarat şefi, Abdullah el Senussi ve dış istihbarat şefi Moussa Koussa tarafından organize edildiği de yazıyor. 1999-2007 arasında hapis yatan hemşire ve doktorların Fransa'da yürütülen kampanya sayesinde serbest bırakıldığı ileri sürülüyor.

Senussi de 2007'de şahitlerin huzurunda El Fatih Çocuk Hastanesi'nde 1990'larda çocuklara HIV virüsü enjekte edildiğini kabul etmişti. Kaddafi'nin halk tarafından katledildiği 2011'de Libya'dan kaçtıktan sonra Viyana'da esrarengiz bir şekilde ölü bulunan Ghanem'im günlüğünde ayrıca Libya'nın eski cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin 2007'deki başkanlık seçimleri kampanyasına 6,5 milyon euro destekte bulunduğu iddiası da yer aldı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaddafi'nin çetesi 232 çocuğa aids bulaştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz