10 Kasım 2016 Perşembe okullar tatil mi? 10 Kasım 2016 'ü anma günü törenleri nerelerde yapılacak.

10 Kasım'da okullar tatil mi, 10 Kasım 2016 Perşembe günü okullar yarım gün mü merakla beklenen soruların cevabı belli oldu.

Giriş Tarihi: 7.11.2016 11:41
10 Kasım 2016 Perşembe okullar tatil mi? 10 Kasım 2016 Atatürk'ü anma günü törenleri nerelerde yapılacak.

10 Kasım Mustafa Kemal 'ün hayata gözlerini yumduğu yas günü olarak anılıyor ve başta okullar olmak üzere birçok vatandaş bu ' gününde' Atatürk'ü saygıyla anıyor. 10 Kasım'da okullarda saat 9'u 5 geçe saygı duruşu yapılacak. Atamızı anlatan şiirler okunacak ve ardından normal müfredata geri dönülecek; eğitime kaldığı yerden devam edilecek. Yani 10 Kasım ülkemizde resmi tatil olarak kutlanmıyor, okullar ve kamu kurşları tatil edilmeyecek.

Ulu Önder Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de ebedi aleme intikal edişi hiç kuşku yok ki Türk ulusunu derin bir üzüntüye sevketmiştir. O'nun ani ve apansız aramızdan ayrılışı bütün Türk halklarını da derinden sarsmakla kalmamış, dünya üzerinde diğer milletler arasında da büyük bir yankı uyandırmıştır. Atatürk'ün ölümünün hemen arkasından dünya liderleri tarafından yapılan tüm açıklamaların ortak noktası, O'nun dünyaya gelmiş çok nadir bir dahi olduğu, büyük devlet adamlığı ve diğer dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur. Atatürk, reformcu ve ileriyi görebilen niteliklerinin yanında aynı zamanda büyük bir komutan da. Türk Milli Mücadelesine yön vermiş, milleti ile birlikte "ya istiklal ya ölüm" diyerek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi kuşkusuz ki o olmuştur.

Ulu Önder Atatürk, Milli Mücadele sonrası sağlanan başarının asla yeterli olmadığını düşünerek bir benzerinin dahi yapılması çok güç hatta imkânsız olan bir çok devrimler gerçekleştirmiştir. O'nun Türk ulusuna en büyük hediyesi ise Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmak olmuştur. Tanzim ederek hayata geçirdiği devrimler ile Türk ulusuna çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti'nin dünya devletleri arasında saygın konuma yükselmesine vesile olmuştur. İçine birçok şeyi sığdırdığı kısa yaşamının en son anına kadar memleketine hizmet etmiş olan bu büyük lider; "Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar" diyerek kurduğu cumhuriyete sahip çıkılmasını ve bunun ise çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılması suretiyle gerçekleşeceğini ifade etmiştir.

İşte, bütün 10 Kasım'lar bu yüzden ulusça içinde bulunduğumuz mateme rağmen; Atatürk'ün fikirlerinin en iyi bir şekilde anlaşılarak tatbik edileceği günler olarak kalmalıdır.

10 Kasım 2016 Atatürk'ü anma günü törenleri nerelerde yapılacak?

10 Kasim günü Anitkabir ziyaret edilmekte, baskent Ankara'da resmi tören yapilmaktadir. Türkiye'nin genelinde de yas tutulmaktadir. Her yil 10 Kasim günü, saat 09:05'te trafikteki arabalar durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinliklerine destek verirler. Ayrica, tüm bayraklar 10 Kasim günü yariya indirilir.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
10 Kasım 2016 Perşembe okullar tatil mi? 10 Kasım 2016 Atatürk'ü anma günü törenleri nerelerde yapılacak.
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz