'ın Fotomaç'a getirdiği yasak büyük tepki gördü

Kulüplerin zaman zaman gazetecilere yönelik akreditasyon iptali ya da yasakları oluyor. Sizce bu tarz uygulamaların bir anlamı var mı?

Giriş Tarihi: 8.11.2016 09:27 Güncelleme Tarihi: 8.11.2016 09:57
Fikret Orman'ın Fotomaç'a getirdiği yasak büyük tepki gördü
AHMET ÇAKAR: Beşiktaş'ın yasağı faşizmdir, aynı zamanda sansürdür, aynı zamanda despotluktur. Fotomaç bir maçın önüne geçmiş hatalı hakem kararlarını bir resimde özetlemiş. Resmebaktığımızda Beşiktaş'a maçı kazandıran unsurun Mete Kalkavan olduğu anlaşılıyor. Gerçekten de böyle. Beşiktaş, Trabzonspor'u Mete Kalkavan sayesinde yenmiştir. Beşiktaş yönetiminin Fotomaç ve muhabirlerine yasak getirmesi modern dünyada kabul edilemez,yanlış ve tehlikeli bir uygulamadır..

GÜRCAN BİLGİÇ: Fikret Orman'ın bu kararı neyi değiştirecek? Kendisi hakemleri eleştirirken normal, medya bunu kendi üslubunda yaparken anormal... Fotomaç'taki arkadaşlarımın yaptığı kolaj çalışması maçın hikayesini yansıtıyor. Çok başarılı bir grafik... Bu eleştiriye, "Sen nasıl doğruyu söylersin" diye tavır koymanın, karşılığı suçluluk duygusudur. Psikologlar da böyle der. Soruya ya da eleştiriye suçlama veya soruyla cevap veriyorsan problem sendedir. Üstelik bu kolajın muhatabı Beşiktaş Kulübü değil, Mete Kalkavan…Yani Nazifoğlu "Koruma altındaki Beşiktaş" diyor, bu durumda da hakemleri mi koruma altına alıyor?

MURAT ÖZBOSTAN: Yanlış bir karardır. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman da bir yanlış yapmıştır. Manşeti ya da bir haberi eleştirebilirsiniz.. Yorum yapıp bir açıklama da yapabilirsiniz.. Ama yasak getirip, "Sizi buraya almıyorum" demek bir yaptırımdır, ayıptır.. Beşiktaş örnek bir kulüptür.. Başka zamanlarda yapılan bu tür yanlışlara da karşı çıkmıştır ve takdir görmüştür. Durum böyle iken yasak kavramı hoş olmamıştır.

İSKENDER GÜNEN: Fotomaç ne yapmış: Beşiktaş-Trabzonspor maçından sonra Mete Kalkavan'ın kötü yönetimini öne çıkartmak gibi bir suç işlemiş! Herhalde Mete Kalkavan'ın yaptığı yanlışlardan söz etmese yani güneşi balçıkla sıvasa böyle bir yasakla karşı karşıya kalmayacak. Büyük bir ayıp… Beşiktaş yönetimi tarafındanyapılan böylesi çağ dışı ve hakkaniyet duygusundan yoksun bir kararı kınamak gerektiği düşüncesindeyim.

METİN TEKİN: Bu tip yasakların bir çözüm üretebileceğini, yararlı olabileceğini düşünmüyorum. Abartı olabilir ama bu tarz problemleri yasaklarla değil, diyaloglarla halletmemiz çok daha mantıklı geliyor.

BÜLENT TİMURLENK: Seçim dönemlerinde gazetelerin spor servislerine baklavayla gelen ve yüzlerinden gülümseme eksik olmayan başkan ve yöneticilerden aynı "samimiyeti" sezon boyunca da görmek istiyor Türk medyası. Türkiye Spor Yazarları Derneği ve onun başkanı, tesisin yazlık havuzu kapandığına göre yılbaşı partisi organizasyonuna başlamıştır. Bu yasaklara suskun kalan bir derneğin hakkı da yoktur, hükmü de bu meslekte…

LEVENT TÜZEMEN: Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe gibi asırlıkkulüpleri yönetenlerin medyaya yönelik, "Tesislerimize giremezler,antrenmanlarımızı izleyemezler" kararını çağdışı buluyorum. İşlerine geldiğinde, "Canım medya" diyeceksin. Eleştirildiğinde ise, "Defol medya" tavrına bürüneceksin. Avrupalı dev kulüpler medya ile sorunlarını iletişimle çözüyor. Bizim büyükler ise ceza ile sindirmeye çalışıyor. Değişen Türkiye'de bu davranış ilkelliktir.

DİĞER GÖRÜŞLER 'HEDEF GÖSTERİLDİK'

Zeki Uzundurukan (FOTOMAÇ Genel Yayın Yönetmeni)
Fikret Orman, Fotomaç'a tesislere girme yasağı getirerek, bizi üstü kapalı tehdit etmiş oldu. Beşiktaş taraftarı ile Fotomaç'ı karşı karşıya getirmeye çalıştı. Orman bugün var, yarın yok! Fotomaç, 26 yıldır dimdik ayakta ve Türkiye'nin en çok satan spor gazetesi. Biz ne tehditler gördük! Yaptığımız işin hesabını önce patronumuza sonra da Allah'a veririz. Yaptığım iş nedeniyle beni eleştirebilirsiniz. Beni eleştiren de bin yıl yaşasın. Derbiden çıkan sonuç yani maçın ana fikri hakem Mete Kalkavan'dı. Biz de bunu manşet yaptık. Bunun için gazeteye yasak getirmek; ilkelliktir, orta çağ karanlığıdır. Nerde kaldı Beşiktaşlılık duruşu!

Hikmet Feridun Tankut (Karabükspor Kulübü Başkanı)
Spor basınımızın en büyük markası ile Türk futbolunun temel taşlarından Beşiktaş camiasının haber üzerinden, spor yazarı yorumları üzerinden böyle bir tavırla karşı karşıya olmasından Kardemir Karabükspor Kulübü olarak üzüntü duyuyoruz. En kısa sürede Beşiktaş Kulübü'nün herkesçe olumsuz bulunan tavrından geri adım atıp Fotomaç Gazetesi ve binlerce okurunu gerçek haberlerden mahrum etmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Şuunutulmamalı ki basın olmadan Beşiktaş, Beşiktaş olmadan basın olmaz.

Serkan Korkmaz (A SPOR Kanalı Spor Müdürü)
İki gündür, Beşiktaş'ın sitesinden 'Beşiktaş aşağılanmıştır' ifadesiüzerine aldığımız tehdit, maruz kaldığımız küfür ve hakaretin haddi hesabı yok. Ülkenin en güzide kurumlarından biri olan Beşiktaş'ı aşağılamak kimsenin haddi değildir. Fotomaç'ın manşetindeki fotoğraf ve kurguda Beşiktaş'a dair bir aşağılama olduğu iddiası maksadını aşmıştır. Tarihe baktığımızda da görüyoruz ki (Barış Memiş hadisesi) gerçek Beşiktaşlı duruşu, hakem kendi lehine dahi hata yapsa tepki göstermek olarak sergilenmiştir. Süreçte, muhatap olduğumuz tüm sıkıntılar karşısında bize moral veren gerçek Beşiktaşlılar'a teşekkürü borç biliyorum. Kamu çıkarı için yayın yapan medyayı kapamak kimsenin haddi değildir.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Fikret Orman'ın Fotomaç'a getirdiği yasak büyük tepki gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz