Cumhurbaşkanı Erdoğan Belarus'ta Minsk Camii’nin açılışını yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yarın Belarus'ta Minsk Camii’nin açılışı yapacak; ilk cuma hutbesini de Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez okuyacak.

Giriş Tarihi: 11.11.2016 09:52
Cumhurbaşkanı Erdoğan  Belarus'ta Minsk Camii’nin açılışını yapacak
Belarus'un başkenti Minsk'te 54 yıl önce yıkılan Minsk Camii, Türkiye'nin katkılarıyla yeniden inşa edildi. Yapımına daha önce başlanan ancak tamamlanamayan caminin inşaatını 2014 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı üstlendi. Minsk Camii'nin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Avrasya bölgesinden dini temsilcilerin katılımıyla yapılacak.

1962'DE YIKILMIŞTI

Büyük kubbeli, yüksek ve çok katlı minaresi ile Minsk Camii, 20. yüzyıl başına ait kartpostallarda Minsk şehrini temsil eden semboller arasında yer almaktaydı. Caminin 1962'de tamamen yıkılması üzerine 2014'te Türkiye Diyanet Vakfı, 7 milyon dolarlık yatırımla camiyi tamamladı. Minsk Camii, sosyal ihtiyaçlara da karşılık verecek şekilde tasarlandı. Giriş katında konferans salonu, sergi salonu ve bilgisayar odaları bulunan camide 2 bin 500 kişi aynı anda ibadet edebilecek.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Belarus'ta Minsk Camii’nin açılışını yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz