II. Abdülhamid'in torunu olay heykel için konuştu

Sanatçı Ali Elmacı'nın; Ulu Hakan lakaplı padişah II. Abdülhamid'i, dilini çıkarmış bir şekilde, mayolu bir kadın heykelinin üzerine resmetmesinin yankıları devam ediyor.

Giriş Tarihi: 11.11.2016 11:31 Güncelleme Tarihi: 11.11.2016 11:36
II. Abdülhamid'in torunu olay heykel için konuştu

Gökhan Gökduman - GÜNAYDIN

Geçtiğimiz hafta Contemporary Istanbul Çağdaş Sanat Fuarı'nda sergilenen heykeli, GÜNAYDIN manşetine taşımıştı.

'ECDADA SAYGISIZLIK'

'Ecdada saygısızlık' olarak nitelendirilen heykel; sosyal medyada da büyük tepki çekmişti. Twitter kullanıcıları; II. Abdülhamid'in çıplak kadın göbeğinde resmedildiği heykele tepkilerini, 'UluHakanıYedirmeyiz' etiketiyle dile getirmişti.

34'üncü Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in kızı Ayşe Sultan'ın torunu olan Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars, önceki akşam ressam Gülderen Depas'ın sergisinin açılışına katıldı. 'Yenik Düşürülmüş Zaman' adlı serginin Taksim Gama Art Gallery'deki açılışında konuşan Osmanoğlu Tars; Ali Elmacı'nın heykelini üzüntüyle kınadığını söyledi:

"HOŞNUT DEĞİLİM"

"Sanatta zevkler ve renkler tartışılmaz ancak ben Adile Nami Osmanoğlu Tars olarak böyle bir şeyden hoşnut olmadım, üzüldüm. Bazı şahısları mayo üzerinde resmetmek gerekmiyor çünkü bu kişiler, normal statüdeki insanlar değil. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı da böyle bir yerde görmekten hoşnut olmam. Aynı şekilde dedemi de görmek istemem. Bu, hoşuma gitmiyor."

Osmanoğlu Tars, ünlü komedyen Cem Yılmaz'ın söz konusu heykelle fotoğraf çektirmesiyle ilgili ise "Ben onu tartışmıyorum, konuşmak bile istemiyorum. Kimin ne yaptığı beni ilgilendirmez" dedi. Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars'ın yanı sıra sanat ve iş dünyasından birçok ünlü ismin katılımıyla açılan sergi; Gülderen Depas'ın üç yıllık çalışmalarını içeriyor. Depas'ın eserleri; Hannah Höch, Mata Hari, Maria Callas, Florence Nightingale ve Sophie Scholl gibi farklı dönemlerde yaşayıp inandıkları amaç için mücadele eden kadınların portrelerinden oluşuyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
II. Abdülhamid'in torunu olay heykel için konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz